Za vylákání 50 milionů z pražského magistrátu ve čtvrtek pražský městský soud udělil pěti lidem tresty v délce trvání od 3,5 do sedmi let vězení, tři lidi z osmičlenné skupiny viny zprostil. Rozsudek není pravomocný.

Trestný čin spočíval podle obžaloby v tom, že na faktuře za stavební práce bylo pozměněno číslo účtu. Částka měla být poukázána na účet stavební společnosti Skanska. Místo toho ale peníze putovaly na účet firmy Garok, který je veden ve stejné bance. Odtud pak podle spisu peníze putovaly na další účty. Z celkové sumy se podle obžaloby podařilo zajistit asi 5,5 milionu korun.

Státní zástupkyně si ponechala v případě zprošťující části rozsudku lhůtu na rozmyšlenou a odvolala se proti zbývající části. Nebyla spokojena s kvalifikací trestného činu. Dva obžalovaní se odvolali na místě, dva se odvolání vzdali a zbývající si ponechali lhůtu.

Trest celkem 26 let 

Viktor Jakoubek a Mykola Machnickyj podle soudu trestný čin spáchali jako členové organizované skupiny. Proto oběma uložil trest ve výši sedmi let. Jakoubka navíc soudkyně Milena Němcová potrestala propadnutím majetku a Mykolu Machnického, který je stíhán jako uprchlý, vyhoštěním na neurčito.

Bývalému úředníkovi magistrátu Jiřímu Lorencovi soudkyně uložila pět let vězení. Serhij Machnickyj, který je také stíhán jako uprchlý, dostal tři a půl roku vězení a vyhoštění na sedm let. Artemu Kuklinskému, který je v současné době ve vězení za úvěrový podvod a zodpovídal se navíc i z padělání a pozměňování veřejné listiny, uložila soudkyně souhrnný trest ve výši tři a půl roku a po odpykání trestu bude vyhoštěn na pět let.

Vladislav Toman, Stanislav Srba a Jiří Bursa byli ve čtvrtek viny zproštěni.

Většina z obžalovaných svou vinu odmítla. Viktor Jakoubek, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem odcizení 50 milionů korun, se před soudem přiznal k účasti na tomto podvodu. Čin však podle svých slov neorganizoval a byl k němu nucen. Propojení mezi Jakoubkem a Mykolou Machnickým prokázaly telefonické hovory a SMS zprávy.

Taktéž tímto způsobem byl usvědčen i dlouholetý kamarád Jakoubka Lorenc. "Zneužil svého postavení. Domníval se, že když nemá pravomoc podepisovat, tak se trestu vyhne," řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku. Podle soudu však Lorenc fakturu na 50 milionů předal Jakoubkovi, který ji dal dalšímu z obžalovaných Mykolovi Machnickému. Machnickyj změnil na faktuře číslo účtu a poslal ji stejnou cestou zpět. Lorenc vše popřel s tím, že nemohl nic podepisovat a o ničem rozhodovat. "Byl jsem do toho případu nešťastně zakomponován," hájil se dnes Lorenc.

Artem Kuklinsky založil podle soudu účet, kam peníze z magistrátu odešly. Všechno jen podepisoval a často podle svých slov nevěděl ani co. Kuklinsky se přiznal k tomu, že zakládal účty na cizí pasy, kam peníze z podvodu byly převedeny. Účty pak společně s neznámým Vasjou vybírali.

Vladislav Toman, Stanislav Srba a Jiří Bursa se podle soudu sice podíleli na převodu či výběru peněz, ale nešlo o trestný čin. Bylo jim známým namluveno, že chce peníze schovat před manželkou, se kterou se rozvádí.

Magistrát po zjištění, že peníze odešly na jiný účet, než měly, zpřísnil kontrolní mechanismus. Došlé faktury jsou kontrolovány vícekrát.

Související