Rusko postaví svou obdobu kalifornského Silicon Valley ve Skolkovu u Moskvy. Oznámil to prezident Dmitrij Medveděv. Příští "vědecké městečko budoucnosti", kde mají vznikat nejnovější technologie slibující úspěšné komerční uplatnění, má vzniknout na místě, kde již několik let působí manažerská škola. Nyní by měly přibýt i univerzitní laboratoře a filiálky předních firem.

"Budeme budovat toto středisko tam, kde už máme zaděláno, abychom je postavili rychle. Rychlost má zvláštní význam. Proto budeme budovat v Skolkovu," vysvětlil Medveděv při dnešním setkání se studenty. Prezident doufá, že během pár let budou nejlepší vědci a inženýři pracovat právě ve Skolkovu.

Podle prezidentova poradce Arkadije Dvorkoviče vypracování stavební dokumentace zabere asi rok. Stavět by se mělo začít ve druhé polovině příštího roku.

Zřízení ruského Silicon Valley, v médiích překřtěného na "kremelské údolí", inicioval sám prezident. Koncem minulého roku nařídil vytvořit pracovní skupinu pro založení prototypu "města budoucnosti", kde by se měla zkoušet nová hospodářská politika. Medveděv vybízí k modernizaci zaostalé země, která svou prosperitu opírá hlavně o export ropy a plynu.


Na rozdíl od kalifornského střediska, které proslulo především vývojem počítačových technologií, výzkum ve Skolkovu by se měl soustředit na pět "modernizačních" priorit, tedy energetiku, informační technologie, telekomunikace, biotechnologie a jaderné technologie.

Tomsk již dříve oznámil, že pokud neuspěje v soutěži o prezidentský projekt, vybuduje na Sibiři druhé vědecké centrum pro výzkum a vývoj. V oblasti podle úřadů už působí na dvě stovky inovačních podniků, jejichž výroba každým rokem roste o více než 30 procent a předloni její objem představoval 27 miliard rublů (více než 17 miliard korun).