Ministr životního prostředí Jan Dusík ve čtvrtek odstoupil z funkce. Jako důvod uvedl neshody s premiérem ohledně modernizace elektrárny Prunéřov, konkrétně to, že Jan Fischer od něj žádá bezodkladné vydání stanoviska EIA. "Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko," uvedl odstupující ministr.

Jeho krok vzápětí podpořila Strana zelených, která ho do úřednické vlády jmenovala. Předseda zelených Ondřej Liška zároveň na tiskové konferenci varoval před rostoucím vlivem společnosti ČEZ, která se podle něj stala "státem ve státě". Jeho strana by nyní měla jednat s premiérem o navržení nového kandidáta. "Podílet se na vládě, která je takto pod vlivem ČEZu, vůbec nemá smysl," říká k tomu v rozhovoru pro HN.

HN: Lze nějak doložit, že by za Fischerovým tlakem na okamžité rozhodnutí stál skutečně ČEZ?
 
Pan premiér potvrdil ve svém prohlášení, že dnes s Janem Dusíkem hovořil. Věřím tomu, co dnes Jan Dusík uvedl na tiskové konferenci, totiž že pan premiér ho požádal o to, aby rozhodl ihned, a to důrazně. A pokud ministr vidí, že nemá prostor pro to, aby dál takové záležitosti řešil, tak prostě rezignuje.

HN: Na tiskové konferenci jste naznačil nějakou motivaci pana premiéra - jedná se podle vás o nějaký lobbing či klientelismus?
 
Neobviňuju ho z lobbingu ani klientelismu. Říkám, že jediný, komu postoj pana premiéra prospívá, je firma ČEZ. A jestli už to dělá pan premiér z důvodů osobních sympatií nebo protože je přesvědčen, že jedná správně, to už neřešíme. Jenom říkám, že když se zeptáte "cui bono?", tak odpovědí je ČEZ. 

HN: Máte vůbec chuť nominovat svého ministra, když cítíte takové tlaky na jeho rozhodování?
 
Nominujeme dalšího ministra životního prostředí pouze za té podmínky, že mu bude umožněno naprosto svobodně a nezávisle rozhodovat v rámci jeho kompetencí a nebude tlačen k rozhodnutím, která z věcného hlediska nejsou správná.

HN: Pokud byste takové ujištění nedostali předem, tak byste ministra nenominovali?
 
V takové situaci by to vůbec nemělo smysl. Podílet se na vládě, která je takto pod vlivem ČEZu, vůbec nemá smysl. To by bylo pro zelené naprosto nepřijatelné.

HN: Takže byste odvolali i ministra Kocába?
 
Jeho agenda je jiná. Nemělo by cenu podílet se na vládě prostřednictvím ministerstva životního prostředí.

ctete-v-patek-530.gif
Související