Tzv. blízkovýchodní "kvartet" čítající americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, generálního tajemníka OSN Pan-Kimuna, ministryni zahraničí EU Catherine Ashtonovou a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova se sešel v Moskvě, aby zde probrala situaci na Blízkém východě. Mírový proces nemůže být podle zástupců čtyř stran úspěšný, pokud Izrael nezmrazí výstavbu na sporných územích. Delegace zároveň odsoudila plánovanou výstavbu bytů ve východním Jeruzalémě.

Diplomaté nicméně uvedli, že mírový proces na Blízkém východě by dospět do dvou let  k dohodě. Podle některých názorů jde o odvážné tvrzení vzhledem k aktuální situaci - Izrael nedávno oznámil, že bude i přes slib pokračovat s výstavbou osad, což vedle Palestiny odsoudily také Spojené státy a EU. Někteří zástupci Izraele se později nechali slyšet, že vztah Izraele a Washingtonu je v současnosti velmi špatný.

Delegace v pátek formulovala výzvy směřované Izraeli ve společném prohlášení - jednání se zúčastnil také zvláštní vyslanec, bývalý britský premiér Tony Blair.

"Kvartet vyzývá izraelskou vládu, aby zmrazila všechny aktivity související s osídlováním a vzdala se demolicí a vystěhovávání," uvádí se mimo jiné v prohlášení. Dokument výslovně odsuzuje rozhodnutí Tel Avivu urychlit plánování nové bytové výstavby ve východním Jeruzalémě.

Proti postoju západu stojí veřejné mínění samotných Izraelců - podle posledního zveřejněného průzkumu izraelského listu Jediot Achronot těsná většina Izraelců (51 procent) nesouhlasí se zmrazením výstavby židovských bytů ve východní části Jeruzaléma.  

Spor o metropoli

Izrael, který považuje Jeruzalém za svou nedělitelnou metropoli, chce ve východní části města vybudovat 1600 nových bytů. Palestinci si na východní část dělají nárok jako na hlavní město svého budoucího státu, proti další izraelské výstavbě protestují a chtějí kvůli tomu vypovědět nepřímé mírové rozhovory.

Lavrov na tiskové konferenci po schůzce prohlásil, že Izrael a Palestinci by měli především obnovit nepřímé rozhovory, a po nich přistoupit k přímému jednání. Nepřímé rozhovory měly začít minulý týden, ale izraelské plány na výstavbu bytů je zablokovaly.

Hillary Clintonová po jednání kvartetu oznámila, že příští týden ve Washingtonu očekává návštěvu izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanjahua. Dodala, že od izraelského premiéra při úterním telefonickém rozhovoru obdržela "užitečnou a produktivní" odpověď na své obavy o další osud urovnání.

Značnou pozornost věnuje prohlášení kvartetu krizové humanitární situaci v Gaze. Vyzývá k "okamžitému ukončení násilí a teroru". Pan Ki-mun po setkání novinářům řekl, že se hodlá o povaze tamních problémů osobně přesvědčit po svém nedělním odjezdu z Moskvy.

Blízkovýchodní kvartet se podle Pan Ki-muna hodlá napříště scházet pravidelně. Generální tajemník OSN zároveň podpořil návrh na uspořádání mezinárodní konference o blízkovýchodním urovnání, která by se "ve vhodném termínu a v souvislosti s obnovením přímých izraelsko-palestinských rozhovorů" měla sejít v Moskvě.