Nespokojení zaměstnanci z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přitvrdili svou kritiku designovaného šéfa ústavu Jiřího Pernese.

Zaměstnanci ÚSTR sdružení do iniciativy NeUSTRčených rozeslali prohlášení, ve kterém vyjadřují znepokojení, že se Pernes mohl před pěti lety dopustit podvodu při předkládání expertízy Krajskému soudu v Brně a že na něm lpí podezření z plagiátorství.

Pernes měl v roce 2005 coby zaměstnanec Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd (ÚSD) podle signatářů svou expertízu u soudu vydávat za znalecký posudek. Ředitel ÚSD Oldřich Tůma přitom později potvrdil, že se o znalecký posudek jednat nemohlo, protože dokumentu chyběly formální náležitosti.

Podezření z plagiátorství se zase týká Pernesovy knihy "Až na dno zrady: Emanuel Moravec", ve které prý opisoval nebo nedostatečně citoval diplomovou práci studenta FF UK.

Pernes údajně umí špatně anglicky

Nespokojencům vadí i to, že Pernes údajně nedostatečně ovládá angličtinu, a tak nesplnil podmínky výběrového řízení na místo ředitele ÚSTR.  Podle Českého rozhlasu měl také Pernes chybu v předkládaném prohlášení o prokázání spolehlivosti.

Rada Ústavu měla Pernesovi umožnit opravit chybu v prohlášení, zatímco další kandidát Petr Zítko podobnou šanci nedostal a rada ho z dalšího boje vyloučila. Vyjádření Jiřího Pernese k jednotlivým obviněním se zatím nepodařilo získat.

Iniciativa již minulý týden demonstrovala před ÚSTR. Na happeningu “Stop politickým prostitutům” zmínili především Pernesovo studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu.

V posledním prohlášení kritiku Pernesovy minulosti doplňují o citáty z jeho textů z let 1976-1987, kde nový šéf Ústavu například glorifikuje Lidové milice nebo “vítězství československého pracujícího lidu v Únoru 1948”. Pernes však autorství některých citátů zpochybňuje.

“Naléhavě žádáme Radu Ústavu o vypsání nového výběrového řízení,” apelují Kamil Miroslav Černý, Neela Winkelmann-Heyrovská a Miroslav Vodrážka, zaměstnanci ÚSTR. Rebelům již dříve vyjádřila podporu i Konfederace politických vězňů.

Pernese rada na pozici šéfa ÚSTR zvolila 17. února. Předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová ale zatím jeho jmenování nepodepsala.
Související