Jarní počasí, které v polovině týdne vtrhlo do Česka, zřejmě vydrží i po víkendu. Doplní je ale déšť a mlhy. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 15 stupňům a nad bodem mrazu by se už měly udržet i v noci, čeká se proto obleva.

Podle meteorologů ale povodně nehrozí, hladiny řek vystoupí v následujících dnech maximálně k prvnímu stupni povodňové aktivity. Ve sněhu na území státu je stále ještě kolem dvou miliard kubických metrů vody.

"O víkendu bude v důsledku vysoké teploty a předpokládaných slabých srážek docházet na povodích, kde dosud přetrvává sníh, k tání a k mírným vzestupům," uvedl v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že povodně neočekávají. Stejně se vyjádřilo i ministerstvo zemědělství a vodohospodáři.

Jarní počasí do Česka přineslo jihozápadní proudění, které spolu s teplým vzduchem znamená i větší množství srážek. Podle předpovědi by celý příští týden mělo být převážně oblačno se slabým deštěm. 

V neděli začne jaro 

Nejvyšší odpolední teploty stoupají v těchto dnech k 16 stupňům Celsia, oproti začátku týdne je to oteplení až o osm stupňů. Počasí atakuje teplotní rekord z roku 1884, tehdy meteorologové v pražském Klementinu naměřili 18,6 stupňů Celsia.

Pokud se vyplní jedna z pranostik pro páteční den, čeká Česko pěkné počasí. "Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok," praví lidová moudrost.

V sobotu by podle předpovědi ČHMÚ mělo být oblačno až zataženo, pršet bude především v Čechách, jinde jen ojediněle. Teploměry by měly ukazovat teplotu mezi 11 a 15 stupni, v noci klesnou až k boodu mrazu. 

V neděli začíná astronomické jaro, budou tomu odpovídat i venkovní teploty, které by měly v odpoledních hodinách překonat hranici 15 stupňů. Také srážky by od západu měly postupně ustávat.

Rtuť teploměru by se měla i v následujícím týdnu šplhat na 11 až 15 stupňů. Pod bod mrazu nebudou teploty klesat ani v noci, kdy meteorologové předpovídají mezi dvěma až pěti stupni. Obloha ale bude zatažená s deštěm a mlhami.

No horách je ale sněhu pořád dost, třeba šumavský Velký Javor hlásí 156 centimetrů, Labská bouda pak 140 centimetrů. I v níže položených horských střediscích je nejméně 30 centimetrů bílé pokrývky. Díky sněžení v úvodu tohoto týdne jsou ve velmi dobrém stavu i běžecké tratě.

O víkendu se lyžaři svezou na nižší mimosezonní ceny. Provozovatelé velkých středisek slibují, že lyžovat se letos bude až do Velikonoc. V 1000 metrech na horách se nyní teploty pohybují kolem plus sedmi stupňů.