Ministr zahraničí Jan Kohout poprvé promluvil ke kauze odvolání bruselské velvyslankyně a potvrdil, že Milena Vicenová by měla být vystřídána.

„S výměnou na bruselském postu počítám,“ řekl Respektu Kohout. Mělo by se tak podle něj stát „v rámci balíčku dalších ambasadorských přesunů“. O tom, že má Milena Vicenová skončit, informoval týdeník před dvěma týdny.

Kohout nyní však už odmítl potvrdit - ale ani nevyvrátil -, že by k výměně mělo dojít kvůli nespokojenosti s výkonem velvyslankyně. „Milena Vicenová měla smlouvu na dobu českého předsednictví a to skončilo. Počítám s jejím setrváním v diplomacii – pokud o to bude mít zájem,“ sdělil Kohout. S Vicenovou bude jednat na schůzce v Bruselu v pondělí 22. března.

Již dříve se spekulovalo, že Vicenovou by měla vystřídat nynější velvyslankyně v Řecku Hana Mottlová. Kohout by si podle časopisu přál, aby vláda změnu schválila ještě do voleb. ODS podle týdeníku s odvoláním nesouhlasí.
Vicenová v poslední době zdůrazňovala, že o svém odvolání nemá žádnou oficiální informaci a že chce o svém dalším působení s Kohoutem hovořit. Vicenová vystřídala Kohouta v Bruselu poté, co jej Topolánkova vláda v roce 2007 stáhla.

Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády řekl, že o Vicenové chce s Kohoutem osobně jednat po jeho zdravotním volnu, které nyní čerpá a které skončí v sobotu.

Více čtěte v pondělním vydání týdeníku Respekt

Související