Prezident Václav Klaus v sobotu na Pražském hradě přijal britského prince Charlese a jeho manželku Camillu. Do Česka přiletěli na čtyřdenní návštěvu. Česká republika je posledním cílem jejich turné po střední Evropě. Princ z Walesu je v Česku popáté, vévodkyně z Cornwallu oficiálně poprvé. V minulosti tu byla soukromě.

Klaus prince z Walesu a vévodkyni z Cornwallu přivítal se svou manželkou Livií. Po setkání s prezidentem si Charles a Camilla v doprovodu Klausové prohlédli historické prostory Hradu. Asi čtvrt hodiny se zdrželi ve Vladislavském sále, kde obdivovali také kopii českých korunovačních klenotů.

"Zajímali se nejen o minulost a krásné prostory, ale i o to, jak se to tady změnilo po roce 1989. Samozřejmě jsme se dotkli všech možných témat i rodiny," řekla po setkání novinářům manželka českého prezidenta. Charles podle ní českou metropoli a Pražský hrad dobře zná, takže návštěva sídla českých králů byla novinkou spíše pro Camillu.

Princ a jeho manželka z Hradu zamířili do přilehlých palácových zahrad, jejichž obnovu Charles pomáhal financovat. Průvodce jim tam dělal pražský primátor Pavel Bém. 

Přítomnost prince a vévodkyně si vyžaduje zvláštní protokol, například nad Pražským hradem má vlát osobní standarta prince z Walesu.

Setkání s veterány

Princ s vévodkyní odpoledne navštívili i pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje na pražském Novém Městě. Pár si prohlédl také památník hrdinů heydrichiády, který je součástí kostela.

Před kostelem čekala na příjezd prince stovka lidí, mezi nimi i Jaroslav Suchý, který pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu při jeho loňské návštěvě Prahy. Britského následníka trůnu s manželkou uvítal u kostela i ministr obrany Martin Barták. Za doprovodu chrámového sboru se pak hosté spolu s děkanem katedrály Jaroslavem Šuvarským vydali na prohlídku místa.

Památník připomíná akci československých parašutistů, kteří se v roce 1942 podíleli na úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentátníci se před nacisty skrývali v kryptě kostela, kde také po boji s německými okupanty zahynuli. Charles s Camillou do krypty parašutistů položili kytici.

Princ promluvil pár slov i s českými veterány, kteří sloužili za druhé světové válce v Británii. Mezi nimi byl například devadesátiletý plukovník Jaroslav Hofrichter, který létal u 311. bombardovací perutě.

Ubytování: Lichtenštejnský palác na Kampě

Charles s Camillou se na místě zdrželi asi hodinu. S přihlížejícími lidmi se po prohlídce kostela venku pozdravovali a poté odjeli do Lichtenštejnského paláce na Kampě, kde budou za svého pražského pobytu bydlet. V sobotu je čekala ještě večeře na Hradě. Až do úterý pak mají v Česku nabitý program.

Část návštěvy stráví princ na Moravě, v Brně a v ekologické vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku. Vévodkyně zůstane v Praze, kde si prohlédne baletní přípravku Národního divadla a středisko, kde cvičí psy pro nevidomé. Na závěr návštěvy mají princ a vévodkyně schůzku s exprezidentem Václavem Havlem a Dagmar Havlovou. Princ se setká též s památkáři, bude se zřejmě zajímat o možnosti spolupráce.

Charles má podle svých spolupracovníků Českou republiku v oblibě, rád ji navštěvuje a těší se, že se dostane i z hlavního města do venkovských oblastí.