Zima v Česku zřejmě definitivně skončila. Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) má totiž být v nadcházejících týdnech přes den deset až 15 stupňů Celsia, přechodně se rtuť teploměru může vyšplhat až ke 20 stupňům. Zřejmě se tak naplní pranostika pro 25. březen: "O svatém Viktorínu už je teplo i ve stínu."

Pověstné aprílové počasí ale připomenou déšť a přeháňky, na horách může ještě místy sněžit, řekl v sobotu  ČTK pracovník ČHMÚ. Podle něj je třeba v noci počítat i s přízemními mrazíky.

Astronomické jaro přitom začíná už v sobotu. Přesně v 18:32 nastane jarní rovnodennost, a den tak bude stejně dlouhý jako noc.

Meteorologové očekávají, že od 21. do 31. března bude počasí proměnlivé s občasným deštěm a přeháňkami. V druhé polovině této dekády může na horách sněžit. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi deseti až 16 stupni Celsia, přičemž uprostřed tohoto období může být až 19 stupňů, uvedl meteorolog.

První dubnová dekáda si podle něj udrží proměnlivý ráz počasí. Bude oblačno až polojasno, přechodně zataženo s deštěm a přeháňkami. Místy se ale může oteplit až na 20 stupňů Celsia.

Dny mezi 11. až 20. dubnem mají být zpočátku polojasné, poté oblačné s občasnými přeháňkami a deštěm. Ani v tomto období by však neměla denní teplota klesnout pod šest stupňů Celsia, na počátku druhé poloviny dubna by naopak mohla vystoupit až k příjemným 20 stupňům.
Související