Ještě v pátek meteorologové ubezpečovali, že povodně nehrozí. Pode Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly hladiny řek dosáhnout nejvýše prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti.

Po víkendu je situace odlišná. Tající sníh a dešťové přeháňky přinesly velké množství vody především do toků na Českomoravské vrchovině. Na Dyji v Podhradí na Znojemsku byl v pondělí odpoledne vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, to znamená ohrožení.

Za poslední týden tam hladina řeky stoupla téměř o 170 centimetrů, z 82 na 250 centimetrů. Mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová zdůraznila, že voda zatím žádné škody nenapáchala. Na několika místech se mohla rozlít na louky.

Zvýšená hladina na Vysočině a jihu Moravy

Druhý stupeň pak platí i na několika dalších místech na Vysočině či jihu Moravy. Na první stupeň povodňové aktivity, to znamená bdělost, se můžou zvýšit hladiny řek také ve většině dalších krajů, informoval ČHMÚ.

Výstrahy před povodňovou bdělostí platí pro všechny kraje s výjimkou Prahy, Moravskoslezského a Zlínského kraje. Nebezpečí by mělo trvat až do středečního rána. Meteorologové upozorňují občany, že by mimo jiné neměli nic dělat v korytech řek ani v jejich bezprostředním okolí.

Až 15 mm srážek

Hladiny zejména menších toků stouply v důsledku tání sněhu a rovněž občasných srážek - o víkendu místy napršelo pět až 15 milimetrů vody. Po neděli se výrazně zvedly hladiny řek také v Královéhradeckém kraji. Druhý stupeň povodňové aktivity v pondělí ráno platil na Labi pod přehradou Les Království. Na dalších pěti místech na Labi, Metuji a Bystřici byl první povodňový stupeň. ČTK to zjistila na hradeckém dispečinku Povodí Labe.

Po zbytek tohoto týdne by mělo být převážně polojasno. Předpověď počasí slibuje vydatnější srážky až v pátek, kdy také nejvyšší denní teploty klesnou z téměř 20 stupňů Celsia mírně pod 15 stupňů. Teploty v noci by se již měly stabilně udržet nad bodem mrazu.


Hladiny toků v pondělí 22. března ve 14 hodin

 

Foto: Repro ČHMÚ