Strana zelených bude mít ve vládě o jednoho ministra méně. Post šéfa resortu životního prostředí převezme po rezignaci Jana Dusíka dosavadní ministr zemědělství (nominovaný do kabinetu ČSSD) Jakub Šebesta. Sociální demokraté tak budou mít v úřednické vládě většinu.

"Prezident republiky dnes v pondělí 22. března 2010 na návrh předsedy vlády pověřil ministra zemědělství pana Ing. Jakuba Šebestu řízením Ministerstva životního prostředí," uvedl v tiskovém prohlášení Radim Ochvat, ředitel Tiskového odboru Hradu.

Odpoledne Fischer Šebestu uvedl do nového úřadu. Rozhodnutí svěřit ministerstvo šéfovi resortu zemědělství považuje za racionální. Obě ministerstva k sobě mají blízko a v mnohých zemích EU působí jako jeden resort, uvedl. Odkázal tak nepřímo na dění na Slovensku, kde se oba úřady slučují kvůli úsporám.

ODS i zelení v rozpacích

Občanští demokraté se postavili za Stranu zelených. "Pozastavujeme se nad tím, že rozhodnutí o pověření Jakuba Šebesty se odehrálo za zády Strany zelených i za zády ODS. Nominace ministra životního prostředí přirozeně náležela zeleným," uvedla ODS v tiskovém prohlášení. Strana očekává, že Fischer svolá v nejbližších dnech schůzku s lídry stran.

Premiér žádné mimořádné setkání neplánuje. "Jsme hluboce přesvědčen, že na dva měsíce není nutné z té záležitosti dělat nějaký intenzivní politický problém," zdůraznil Fischer. Pokud by Šebesta zůstal ve dvou ministerských křeslech zároveň, bylo by to pro ODS "zjevné porušení dohod o úřednické vládě".

Podle Strany zelených udělal Fischer z Šebesty "kozla zahradníkem". Předseda Ondřej Liška novinářům řekl, že Šebesta se v čele ministerstva zemědělství několikrát postavil proti ochraně přírody. Zmínil kauzu devastace obory Radějov nedaleko Strážnice a vypisování tendrů státních Lesů ČR.   

Premiér Jan Fischer se v pátek sešel s předsedou Strany zelených (SZ) Ondřejem Liškou, který jej informoval, že strana má zájem místo obsadit jiným kandidátem. Spekulovalo se o současném náměstkovi Františku Korbelovi (za SZ).

V neděli ale předseda vlády navrhl prezidentovi, aby ministerstvo do vypršení mandátu vlády řídil ministr zemědělství. Svým rozhodnutím chtěl Fischer zabránit tomu, aby se obsazování ministerského postu stalo "pouhé dva měsíce před řádnými volbami do Poslanecké sněmovny předmětem politických tahanic".

"Premiér je přesvědčen, že Jakub Šebesta je odborně i manažersky dostatečně způsobilý, aby po zbytek mandátu současné vlády zvládl řízení obou resortů, které k sobě mají velmi blízko," doplnil mluvčí kabinetu Roman Prorok.

Rezignace kvůli Prunéřovu

Minulý ministr Jan Dusík podal demisi v pátek. Důvodem je spor o plánovanou modernizaci elektrárny Prunéřov II. Podle ekologů nechce firma ČEZ použít nejmodernější dostupné technologie.

Předseda zelených Liška ujistil v pátek premiéra, že jeho strana nevidí důvod k ukončení podílu na projektu této vlády. O dalším postupu bude předsednictvo strany a její poslanecký klub jednat v pondělí večer.

Nový ministr Šebesta své stanovisko k Prunéřovu zatím neposkytl. Nejsem se záležitostí seznámen, musím vše konzultovat s odborníky. S největší pravděpodobností rozhodnutí nepadne tento týden," uvedl.

Vizitka ministra zemědělství Jakuba Šebesty (nominovaného ČSSD)Jakub ebesta, ministr zemdlstv�0000

Datum a místo narození: 16. listopadu 1948, Krumvíř (Břeclavsko).

Vzdělání: Absolvoval vinařství na střední zemědělské škole v Modré u Bratislavy; při zaměstnání vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně.

Současná funkce: ministr zemědělství; zároveň je (od září 1992) ústředním ředitelem Státní zemědělské a potravinářské inspekce, funkci po dobu působení ve vládě nevykonává.

Předchozí zaměstnání a funkce: Začínal v JZD jako vinař, v roce 1976 začal pracovat v potravinářské inspekci, jako kontrolor jakosti vína pracoval od roku 1981. V roce 1990 stanul v čele brněnské pobočky potravinářské inspekce.

Členství a funkce v politických stranách: Nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Rodina: Rozvedený, má tři děti.

Působení ve vládě Jana Fischera:

- do dočasné vlády jej navrhla ČSSD;

- po Šebestově nástupu podle serveru Aktuálně.cz odešlo nebo bylo odvoláno 25 úředníků resortu zemědělství, například první náměstek ministra Ivo Hlaváč, náměstek pro ekonomiku Petr Kušnierz, šéfka veřejných zakázek Petra Bláhová či šéf pozemkového úřadu Jaroslav Vítek;

- Šebesta také mimo jiné odvolal ředitele svého kabinetu Jana Roučka, ředitele Národního hřebčína Kladruby n. L. Jaroslava Dražana nebo ředitele státního podniku Povodí Vltavy Jana Slance;

- podle týdeníku Respekt plánoval zastavit akce spojené s pozemkovými úpravami;

- ve funkci musel čelit protestům zemědělců, kterým se mimo jiné nelíbí nízké výkupní ceny a požadují dorovnání přímých plateb z EU;

- jeho resort mimo jiné předložil novelu zákona o Pozemkovém fondu, která mění řízení fondu z kolektivního na individuální; novelu již schválila sněmovna;

- ve funkci například zamítl nákup dluhopisů firmy Oleofin ze skupiny kolem bývalé chemičky Setuza za 300 milionů korun prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), ministerstvo za jeho vedení také změnilo již uzavřené smlouvy na nákup informačních technologií za 570 milionů korun na dodávky v hodnotě o 400 milionů korun nižší;

- podpořil opětné zavedení podpory takzvaného školního mléka a projekt veřejnosti známý jako "ovoce do škol", díky kterému mohou žáci prvních až pátých ročníků dostávat zdarma ovoce a zeleninu;

- počátkem února vyhlásil Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kontroverzní obří tendr a ještě tentýž měsíc ministr oznámil, že deset procent dřeva bude obchodováno na veřejných trzích; Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR, jehož členům by měla změna údajně nejvíce pomoci, označilo opatření za zbytečné a nic neřešící;

- sobotní vydání Mladé fronty Dnes dává ministrovo jméno do souvislosti s dodatečným úvěrem ČSSD na předvolební kampaň, kterou si strana údajně vyjednala u družstevní záložny FIO; záložna dříve dostala velkou státní zakázku od organizace (Podpůrného a garančního lesnického fondu) spadající pod ministra zemědělství.