Pražští radní odvolali tři členy představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy. Odvolání minulý týden doporučil klub zastupitelů ODS, zdůvodňoval to nespokojeností s Dvořákovou prací a snahou o větší kontrolu podniku.

Představenstvo podniku tak přišlo o svého předsedu i místopředsedu. Odvolané členy od středy nahradí současný předseda dozorčí rady a náměstek primátora Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a další náměstek primátora Milan Richter (všichni ODS). Blažek zároveň opustí post předsedy dozorčí rady podniku, do tohoto orgánu přejde odvolaný Šteiner. Rada zároveň rozhodla, že loni zesnulého zastupitele a člena dozorčí rady Petra Zajíčka (KSČM) nahradí jeho stranický kolega a zastupitel Petr Ambrož.

O tom, kdo bude představenstvo v novém složení vést, by měli rozhodnout jeho členové na pondělním zasedání.

Šteiner změny vysvětlil tím, že se město snaží uplatnit nový model vedení podniku. "Součástí je přesun managementu z představenstva a dozorčí rady. Věřím, že to bude impulz pro dynamičtější řízení podniku," konstatoval.

"Považuji za nešťastné, že generální ředitel není členem představenstva v tak velké společnosti, a mrzí mě, že ODS si vyřizuje účty přes společnosti v majetku města," reagoval na odvolání pražský zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). Také zastupitelka Petra Kolínská (SZ) je přesvědčena, že změny nemají nic společného s hospodařením podniku nebo s úrovní MHD v Praze. "Odsuzuji fakt, že jak představenstvo, tak dozorčí radu mají i v budoucnu ovládat lidé s modrou stranickou knížkou... Vedení dozorčí rady by mělo být svěřeno do rukou opozice, která by vykonávala skutečnou kontrolu," uvedla Kolínská.

S odvoláním členů nesouhlasí ani předseda jedné z odborových organizací dopravního podniku Oldřich Schneider. "Protestuji proti vyřizování politických účtů ODS na půdě dopravního podniku," řekl ČTK.

Sám Dvořák ke svému odvolání uvedl, že se jedná o politické rozhodnutí a že město mohlo nespokojenost s jeho prací diskutovat na dřívějších jednáních představenstva. Dosud se tak prý ale nestalo.

Server iDnes.cz minulý týden uvedl, že Dvořák by mohl být v následujících měsících odvolán také z postu ředitele. Podle informací ČTK by se tak mělo stát do dvou měsíců. Dvořák v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál připustil, že by mohl na post sám rezignovat. "I to je varianta... Musím se sám zamyslet, jestli už nejsem vyhořelý," konstatoval. "Myslím, že situace se vyjasní během několika následujících dnů," dodal.

Šteiner na tiskové konferenci po jednání rady řekl, že o snaze odvolat Dvořáka z postu ředitele neví. "Myslím, že Dvořák je dobrým ředitelem a za dobu svého působení dokázal velmi mnoho," uvedl.

Související