Topolánek jako šéf ODS

Topolánek byl šéfem ODS poprvé zvolen v prosinci 2002. Ani dříve nebyl předsedou, který by se těšil bezvýhradné podpoře spolustraníků, jeho pozici ale upevňovalo to, že občanské demokraty přivedl k sérii volebních vítězství.

Topolánkovo postavení se tak výrazněji otřáslo až poté, co ODS v roce 2008 neuspěla v krajských a senátních volbách. Poprvé pak měl při volbě předsedy strany protikandidáta. V souboji s pražským primátorem Pavlem Bémem však na předloňském kongresu funkci obhájil.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka vnímá rozhodnutí šéfa ODS Mirka Topolánka zůstat v čele strany jako "jeho osobní převzetí plné zodpovědnosti za výsledek ODS ve volbách". Po úterním dvanáctihodinovém jednání stranického grémia Topolánek oznámil, že v čele strany zůstává a povede ji do květnových parlamentních voleb.

Sobotka Topolánka vyzval k odchodu po jeho vyjádřeních na adresu homosexuálů, církve a Židů pronesené v neformálním, ale nahrávaném rozhovoru s redaktory gay magazínu LUI. "Výkonná rada se tím stoprocentně bude zabývat," poznamenal Sobotka. Nepředpokládá ale, že by Topolánek své rozhodnutí měnil.

Nejvyšší orgán ODS mezi kongresy se schází ve čtvrtek. Pouze kongres však může předsedu strany odvolat. "Ten se do voleb ale svolávat nebude," řekl Sobotka.

Sobotka připomněl, že Topolánek chce květnové parlamentní volby vyhrát. "Jakýkoliv jiný výsledek je jeho prohra," poznamenal předseda Senátu. Topolánek spolustraníkům loni na kongresu ODS slíbil, že pokud strana volby nevyhraje, předsednický post opustí.

Sobotka: Moje tolerance skončila

Šéf Senátu se ale stále nesmířil s Topolánkovou prostořekostí. "Moje míra tolerance skončila v neděli večer a v pondělí dopoledne. Nedovedu se srovnat s tím, že předseda naší politické strany s vědomím toho, že je tam kamera, má tento slovník a tyto reakce," řekl HN Sobotka.

Jeho rozhořčení však neznamená, že by v roce 2013 neusiloval o hlasy ODS při své případné kandidatuře na prezidenta. Sobotka připustil, že by se o nejvyšší ústavní funkci pokoušel i v tom případě, že by občanské demokraty za tři roky stále vedl Topolánek.

Z výroků předsedy Senátu se zdá, že se při volební kampani bude chtít jeho domovský Liberecký kraj poněkud distancovat od centrálního vedení strany. Na otázku, jak bude přesvědčovat potenciální voliče ODS, když se sám neumí smířit s vystupováním svého předsedy, odpověděl: "Budu jim říkat, že tady stojím já, tady stojí naši kandidáti a jsme tací, jací jsme. A volby chceme vyhrát. A věřím, že lidé v našem kraji na to budou slyšet, protože znají nejen mne, ale i naše kandidáty."

Topolánka kromě Sobotky vyzývala k odchodu z pozice šéfa strany a volební kandidátky i exministr Alexandr Vondra a místopředsedkyně sněmvny Miroslava Němcová. Senátorka Daniela Filipiová se naopak předsedy ODS zastala, aféra prý byla uměle rozpoutaná.

Dá si pozor na pusu?

Topolánka kritizovali i jeho političtí protivníci. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka ODS jen zametla problémy pod koberec. "To, co se děje kolem v rámci ODS, jen ukazuje na to, jak hluboce je občanská demokratická strana ve vnitřní krizi," domnívá se zase předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Místopředseda Strany zelených Martin Ander se pustil i do premiéra Jana Fischera: "Té situace využil také premiér Fischer k tomu, že demonstroval svou uraženost, protože moc dobře ví, že tímto v podstatě oslabil Topolánka a ODS ve prospěch TOP 09 a Věcí veřejných."

Topolánek již o víkendu uvedl, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu a dezinterpretovány. Za svá slova se také už několikrát omluvil a slíbil, že si "bude dávat pozor na pusu".

Podle zákulisních informací svou pozici obhájil v grémiu jen velmi těsně. Podle místopředsedy ODS Ivana Langra i Topolánek během dne připouštěl, že by ho někdo ze stranických kolegů mohl nahradit.

Někteří občanští demokraté si myslí, že Topolánek už straně v očích voličů víc škodí než pomáhá. Všechny agentury pro výzkum veřejného mínění momentálně hlásí, že favoritem voleb je právě sociální demokracie, rozcházejí se ale v tom, kolik na ni ODS ztrácí.

Například podle zatím posledního průzkumu Factum Invenio činí tento rozdíl 4,4 procenta. Podle únorového volebního modelu společnosti Median by však ČSSD vyhrála před ODS téměř se čtrnáctiprocentním náskokem. Podle CVVM činí rozdíl 6,5 procent, v aktuálním žebříčku stranických preferencí STEM vedla sociální demokracie o téměř osm procent.


Přepis rozhovoru pro časopis LUI. ODS ho na svém webu prezentuje jako "neformální, při focení pro časopis".

LUI: Pane předsedo, zkuste pěti slovy popsat klasického homosexuála, jak ho vidíte vy?
Normální člověk, který bojuje za svá práva.
(...)

LUI: Zkusme přídavná jména.
Přídavná jména? ... Tak já to neřeším, když ten problém mám vyřešený, tak nemám potřebu vymýšlet nějaká přídavná jména.

LUI: Tak něčím jsme specifičtí a dají se najít nějaké vlastnosti, dá se najít něco, co je společný.
Po mě chceš něco, co já neřeším. (...) Ty po mě chceš to klišé a jestli nechci něco přehrávat a kdybys mě neřekl, tak já bych to neřešil sám od sebe. Takže já neumim dát dohromady specifická adjektiva pro ty negaye.

LUI: Mě zajímá vaše představa...
To neumim říct, sice mám představu, že Češi jsou nějací... více rovnostářští, více závistiví, malost, připo... ale tohle neumím...

LUI: OK, tak jo, děkuji za odpovědi. (...) Ale já bych chtěl nějakou tu jinakost, vymezit jinakost ženský nebo chlapa...
(...)
To ale o tom člověku nevypovídá vůbec nic. (...) Já to nehledám, já to necítím jako problém. Já vím, co chceš slyšet.

LUI: Já jsem chtěl slyšel pět adjektiv?
Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer, prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí, s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem, to nesouvisí s tím, že je gay.

LUI: To ne, to ne, ale chtěl jsem od vás něco hezkého.
Hezkého, to se ode mě už nedočkáte.

LUI: OK, tak díky.

Zdroj: www.ods.cz


Jak probíhal rozhovor a focení pro magazín Lui?