Ruské velvyslanectví potvrdilo, že dohoda o jaderném odzbrojení je připravena. Ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho americký protějšek Barack Obama smlouvu podepíší pravděpodobně 8. dubna v Praze, uvedly ruské agentury s odvoláním na zdroj v Kremlu.

"V současné době všechny dokumenty potřebné k podpisu nové smlouvy o strategických útočných zbraních jsou už dohodnuty," citovaly nejmenovaného představitele Kremlu agentury ITAR-TASS, RIA Novosti a Interfax.

Ochranná služba zatím nic neví

Pokud by však americký a ruský prezident skutečně přijeli už začátkem dubna, měli by experti z Útvaru na ochranu ústavních činitelů výrazně napilno. Tento útvar totiž na přípravu podobných akcí potřebuje standardně alespoň měsíc.

 Například loňskou návštěvu Baracka Obamy začali policisté organizovat už zhruba čtvrt roku předem. „O té návštěvě jsme věděli mnohem dříve, než o ní poprvé informovala média,“ říká mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová.

 Konání nynějšího summitu ale zatím policistům nikdo oficiálně nepotvrdil. „S přípravami jsme proto ještě nemohli začít,“ tvrdí Benediktová. Odborníci nicméně tvrdí, že v extrémních případech jsou policisté schopni připravit se na podobnou akci už za 48 hodin.

Přípravy se teprve chystají 

Na jaké konkrétní opatření se nyní bude muset Praha nachystat se zatím neví. „Bude totiž záležet na tom, zda oba prezidenti v Praze přenocují, zda vystoupí i na veřejnosti, případně zda bude mít každý z nich také svůj vlastní program,“ dodává mluvčí.

Například loňskou Obamovu návštěvu zajišťovaly na čtyři tisíce policistů. Na návštěvu jeho předchůdce v roce 2007 stačila jen necelá polovina - Bush totiž na rozdíl od Obamy nemluvil před několikatisícovým davem.

Přípravy na summit nicméně ulehčuje fakt, že Praha už má s návštěvami světových prominentů i konáním mezinárodních summitů zkušenosti. A také, že například americké tajné služby důvěřují českým organizátorům mnohem více, než když sem zavítali Bush starší nebo Bill Clinton.

„Tehdy si Američané lustrovali každého zaměstnance, který měl přijít s prezidentem do styku. Teď už je to bez problémů,“ vzpomínal nedávno bývalý mluvčí exprezidenta Havla Ladislav Špaček.

Česko si nejspíš již nebude muset pořizovat ani žádnou novou techniku. Například když rusko-americký summit hostila před pěti lety Bratislava, Slováci museli nakoupit nejenom nová policejní vozidla, ale třeba i letištní schůdky, které mohly přistavit k americkému Air Force One.

Po měsících rozhovorů se nakonec shodli

Nová smlouva by měla být prvním hmatatelnějším výsledkem "nového startu" rusko-amerických vztahů, ohlášeného krátce po loňském nástupu prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu.

Dohoda má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100.

Rozhovory původně měly být do prosince dokončeny, ale termín dohody se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu, započítávání hlavic a způsobům kontroly.