Čtvrteční jednání výkonné rady ODS probíhalo za uzavřenými dveřemi. Strana dokonce použila i rušičky signálu mobilních telefonů, aby informace nemohly ven ani dovnitř. Občanští demokraté tím ale s největší pravděpodobností porušili zákon.

"Chtěli jsme zajistit, aby neunikaly z jednání žádné informace. Bylo to důležité jednání a nechtěli jsme, aby bylo něčím ovlivněno," vysvětlil nasazení techniky mluvčí strany Martin Kupka pro server iDnes.cz, který o záležitosti informoval jako první.

Podle stranických právníků bylo vše legální, navíc s použitím rušiček souhlasili i všichni přítomní z vedení ODS. Strana chtěla zabránit podobné situaci jako v úterý, kdy server Lidovky.cz zveřejnil nepravdivou interní informaci z průběhu zasedání grémia ODS, že se Mirek Topolánek vzdal předsednického postu.

ODS hrozí pokuta 

Ředitel Sekce státní kontroly Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v pátek řekl serveru iDnes.cz, že používání podobných rušiček je v České republice i v celé Evropské unii nelegální. "V případě žádosti civilního subjektu nasazení rušiček nelze povolit," sdělil serveru Jan Ševčík z ČTÚ.

Pokud by byl ČTÚ o použití rušiček informován stížností, začal by se záležitostí zabývat a ve správním řízení může udělit pokuty vyplývající ze zákona o elektronických komunikací.

Aktivní rušička "vypne" v okolí přibližně 10 metrů signál z mobilních telefonů, případně může přerušit i připojení mobilu na internet. Vedle těchto zařízení se mohou firmy signálu bránit pasivně tak, že ze svých jednacích místnosti dělají Faradayovy klece, kam signál nepronikne.

Občanští demokraté chtěli zabránit, aby média předčasně publikovala informace z ostrého jednání, na jehož konci se předseda Topolánek vzdal kandidatury v květnových parlamentních volbách a na jeho místo nastoupil Petr Nečas.

Související