Pondělní schůze úřednického kabinetu bude pro ministra Michaela Kocába poslední. Šéf resortu pro lidská práva a menšiny nominovaný do vlády Stranou zelených (SZ) se rozhodl, že dostojí výzvy "své mateřské" strany a podá demisi.

"Premiér Fischer mne ujistil, že v případě mé demise vláda i on sám budou i po zbytek mandátu věnovat této problematice stejnou pozornost jako doposud," uvedl v pátek Kocáb v tiskovém prohlášení. 

Ministr pro lidská práva již dříve sdělil, že je připraven se svého postu vzdát, nechtěl tím však přispět k politické destabilizaci vlády dva měsíce před termínem konání sněmovních voleb. Po odchodu Strany zelených zaslal premiér Jan Fischer ve středu ODS a ČSSD dopis, ve kterém je požádal o návrhy dalšího postupu.

"Z následujících reakcí stran jsem vyrozuměl, že SZ na nabídku jednání nereflektuje, a také že pan premiér nastalou situaci řeší. Proto jsem se rozhodl podat v pondělí po zasedání vlády demisi," zdůvodnil Kocáb své rozhodnutí.

Kocáb odchází nerad 

"Straně zelených velmi záleží na mém odchodu a slib loajality, který jsem jí při svém nástupu do funkce dal, mi nedovoluje v kabinetu setrvat," řekl. Dodal, že odchází nerad od rozdělané práce.  

Předsedovi vlády i kolegům poděkoval za vynikající spolupráci. "Dnes mohu být hrdý na svoje spolupracovníky a práci, kterou jsme společně odvedli. Odcházím proto ze Strakovy akademie s klidným svědomím," uzevřel Kocáb své prohlášení.

Ještě v pondělí Kocáb na zasedání kabinetu ve Strakově akademii předloží několik dokumentů, mezi nimi například návrh nového statutu Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Poté se s úřadem rozloučí bilanční tiskovou konferencí.

Strana zelených se dostala do sporu s premiérem Fischerem kvůli odlišným postojům k modernizaci elektrárny Prunéřov II. Následkem toho minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík, předseda vlády jeho post obsadil šéfem resortu zemědělství Jakubem Šebestou (nominovaným do vlády ČSSD).

Tento krok kritizovala také ODS, která spolu s ČSSD úřednické vládě vyslovila loni v dubnu podporu. Občanští demokraté označili Fischerův krok za porušení stranických dohod. Premiér své rozhodnutí odůvodňoval obavami, aby se uvolněné křeslo ministra pro životní prostředí nestalo předmětem předvolebních politických tahanic.

ODS se již dříve vyjádřila, že má zájem nominovat své kandidáty na křesla bývalých ministrů Strany zelených. Vadí jim, že nyní mají socialisté v kabinetu pomyslnou většinu.

Předseda zelených Ondřej Liška Kocábovo rozhodnutí ocenil stejně jako jeho práci. "SZ oceňuje, co pro lidská práva udělal, například rozvinutím agendy Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách," řekl ČTK. Kocábův odchod podle Lišky neznamená, že by si zelení mysleli, že oblast lidských práv je méně důležitá než ochrana životního prostředí. Na druhé straně ale strana trvá na tom, že Fischerova vláda se zpolitizovala a koncept úřednického kabinetu se rozpadl pod vlivem "neprůhledných lidí a zájmů".  


Vizitka ministra vlády pro lidská práva Michaela KocábaMichael Kocb0000

Datum a místo narození: 28. července 1954, Praha

Vzdělání: Studium na pražské konzervatoři - obor varhany a skladba (1973 až 1979).

Hudební kariéra: V 70. letech založil původně jazzovou skupinu Pražský výběr. Debutové rockové album Straka v hrsti natočil Pražský výběr v roce 1982, kvůli nepřízni režimu provázené zákazy vystupování však vyšlo až o šest let později. Ve stejném roce vyšla další deska Výběr; následující studiové album Běr skupina vydala v roce 1997. Po rozpadu původní skupiny Pražský výběr vytvořil Kocáb roku 2006 projekt Pražský Výběr II. Autor písní, komorních děl i filmové hudby.

Současná funkce: Od 23. ledna 2009 je ministrem vlády ČR pro lidská práva; do vlády jej nominovala Strana zelených.

Politická kariéra: Spoluzakladatel iniciativy Most (1989 až 1990). Od prosince 1989 do října 1991 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění (FS) ČSFR za Občanské fórum a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk (říjen 1990 až červenec 1991). Od května do října 1991 byl členem předsednictva FS ČSFR; předseda Klubu nezávislých poslanců Občanského fóra FS ČSFR (1991) - v září 1991 rezignoval na všechny funkce ve FS ČSFR (odvolal se na své rozhodnutí vzdát se mandátu po odsunu sovětských vojsk). V roce 2008 neúspěšně kandidoval jako nezávislý za zelené do Senátu v Praze 1. Od 23. ledna 2009 je ministrem vlády ČR pro lidská práva, ve funkci zůstal i po pádu vlády Mirka Topolánka a jmenování nové vlády Jana Fischera 8. května 2009.

Rodina: Ženatý, manželka Marsha (původem z USA), dcery Natálie a Jessica, syn Michael.

Ostatní:

- Po zvolení Václava Havla prezidentem se stal jeho externím konzultantem.

- Společně s hudebníkem Martinem Kratochvílem zakládal v roce 1989 společnost Bonton, byl zakladatelem a prezidentem společnosti Art Production K.

- Na začátku 90. let, v době kuponové privatizace, stál spolu s Kratochvílem u zrodu investičního fondu Trend. Fond získal přes 100.000 drobných akcionářů. Poté, co jej Kocáb s Kratochvílem prodali Královéhradecké brokerské společnosti, noví majitelé fond vytunelovali. V listopadu 2003 konkurzní správce Trendu podal na Kocába, Kratochvíla a dalších pět bývalých manažerů fondu trestní oznámení. Podezíral je, že se transakcemi s akciemi v držení fondu nezákonně obohatili o 318,4 milionu korun. V lednu 2005 policie trestní oznámení odložila.

- Kocáb je zřizovatelem a členem správní rady Nadace Michaela Kocába podporující mimo jiné rozvoj a propagaci české kultury a členem představenstva v několika společnostech.

- Začátkem letošního března rozvířil deník Blesk Kocábovy problémy, když uvedl, že ministr má poměr se svou mluvčí Lejlou Abbásovou a údajně začal řešit svůj rozvod. Kocáb kvůli zveřejnění informací ze soukromého života nabídl premiéru Fischerovi svou rezignaci, kterou premiér nepřijal.

- V úterý 23. března Strana zelených vyzvala Kocába, kterého do kabinetu nominovala, aby podal demisi. Kocáb následně vyslovil obavu, že by jeho demise mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi, a řekl, že o personálních změnách ve vládě by podle něj měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s premiérem Janem Fischerem.