Místopředseda ODS a od minulého týdne také volební lídr strany Petr Nečas vyloučil, že by po květnových volbách mohla vzniknout velká koalice ODS a ČSSD. "Jsem rozhodný a zásadní odpůrce velké koalice, zvláště s tímto vedením sociální demokracie," prohlásil Nečas v televizním diskuzním pořadu na TV Prima Nedělní partie.

Potvrdil tak svá slova pro sobotní Lidové noviny. "Představa ministrů ODS sedících ve vládní síni s Jiřím Paroubkem je na hranici fyzické nevolnosti," uvedl v deníku.  

Dříve se objevovaly úvahy, že spojenectví dvou aktuálně nejsilnějších stran není možné při tandemu Topolánek - Paroubek. Předseda ODS Mirek Topolánek však minulý týden odstoupil ze stranické kandidátky a zváží rovněž setrvání v postu předsedy strany.

Aktuální předvolební průzkumy předpovídají, že levice (ČSSD a KSČM) mohou získat ve sněmovně těsnou většinu. Pokud by volby skončily patem, jako před čtyřmi lety, pak s největší pravděpodobností velká koalice nevznikne. "Koalice s Paroubkovou ČSSD je pro mě strašák," řekl Nečas v televizi.

Jednání o osudu Fischerovy vlády

Dalším bodem diskuze byla podpora ODS vůči úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Nečas připustil, že dělat dva měsíce před volbami velké změny ve vládě by bylo zbytečné, ale ODS podle něj "nedá podporu tam", kde se nedodržují uzavřené dohody.

Fischer před několika dny vyzval dopisem k jednání předsedy ODS a ČSSD. Učinil tak poté, co z vlády odešel ministr životního prostředí Jan Dusík a po premiérově rozhodnutí pověřit řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu stáhla Strana zelených svou podporu vládě. Demise ministra pro lidská práva Michaela Kocába, kterého zelení do kabinetu nominovali, se čeká v pondělí.

Podle prvního místopředsedy občanských demokratů by zelení měli obsadit dvě uvolněná křesla. "Je to jejich místo, oni by měli nominovat ministra a premiér by to měl ctít," uvedl David Vodrážky v Otázkách Václava Moravce na České televizi (ČT). Zároveň dodal, že pokud se strany nedohodnou, nebudou ministři nominovaní ODS hlasovat pro vládní nařízení.

ODS zatím neurčila, kdo z nich bude vyjednávat s premiérem o další podpoře jeho vlády. Vyjednávací tým určí stranické grémium, které ještě nerozhodlo, řekl volební lídr ODS Nečas. "Dohody se mají plnit, slovo se má držet. To je přeci solidní a poctivé chování," zdůraznil. Při dodržování dohod prý nebude důvod dělat nějaké "politické vlny" a on sám je prý přesvědčený, že dohody budou dodrženy.

Proti velkým změnám v kabinetu se vyslovil i prezident Václav Klaus, podle kterého by byl podobný krok krátce před volbami nezodpovědný.

ČSSD v sobotu oznámila, že její předseda Jiří Paroubek na jednání s Fischerem dorazí. Dohody podle názoru Lidového domu porušeny nebyly, neboť v původním složení vlády ODS nominovala osm ministrů a ČSSD sedm členů vlády.