Ve studii, která byla v neděli zveřejněna v internetovém vydání časopisu Nature Neuroscience, informují Paul Johnson a Paul Kenny ze Scripps Research Institute ve městě Jupiter na Floridě, že u myši souvisí rozvoj obezity s postupným narušováním chemické rovnováhy mozku v centru, kde se pociťuje radost.

Vědci myším pravidelně podávali vysoce kalorickou stravu, jako je anglická slanina, salámy, zákusky či čokoláda, a to navíc k jejich obvyklé stravě, která je zdravější, ale mnohem méně chutná. Zvířata si rychle vyvinula zvyk přecpávat se a požírat více tučné a kaloricky vydatné stravy, až se stala obézními.

Souběžně s tím reagovalo jejich centrum radosti stále méně. Tato změna odpovídala tomu, co se děje v mozku myší, jimž je podáván kokain nebo heroin. Podle vědců tyto výsledky potvrzují, že vysoce kalorická strava vyvolává závislost.

Studie je nezvratným důkazem, že závislost na drogách a obezita jsou založeny na stejných skrytých neurobiologických mechanismech, uvedl Paul Kenny.

Obézní myši ztratily kontrolu nad svým chováním

Vědci rovněž myši naučili, aby se bály elektrického šoku vždy v okamžiku, když se objeví červené světlo. Zatímco myši živené běžným způsobem při rozsvícení červené žárovky přestaly žrát, obézní myši zvyklé na bohatou stravu žraly klidně dál.

Tato studie ukázala, jak zvířata zcela ztratila kontrolu nad svým chováním, což je první známka závislosti. Pokračovaly ve žrádle, ačkoli dobře věděly, že jim hrozí elektrošok. To jasně ukazuje, jak byly motivovány k tomu, aby konzumovaly chutnou potravu, uvedl Paul Kenny.

Vědci také u obézních myší prokázali, že se u nich snížilo množství dopaminových receptorů. Dopamin je chemická látka uvolňovaná mozkem při příjemných prožitcích spojených s přijímáním potravy, sexem nebo konzumací drog. Jde o stejný jev, jaký byl pozorován u lidí v případě závislosti na drogách.