Ministr pro lidská práva Kocáb ve vládě skončil. Svoji rezignaci předal Fischerovi na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Premiér jeho práci ocenil. O dalším postupu chce ještě tento týden jednat s ODS a ČSSD. Jednou z variant je, že Kocábovu agendu převezme sám.

Tuto variantu nastínil také prezident Václav Klaus, který Kocábovu demisi přijal. Prezident je podle tiskového mluvčího připraven pověřit řízením resortu na zbývající období premiéra Fischera (nominovaného ODS). "Tím bude počet ministrů nominovaných ODS a ČSSD ve vládě vyrovnán," uvedl mluvčí.

Kocáb ještě předtím než podal demisi, předložil kabinetu národní plán vytvoření nových pracovních míst pro zdravotně postižené a návrh nového statutu rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Nově by měli v radě podle Kocába zasedat ministři a řídit ji bude premiér.

Kocáb z kabinetu odešel poté, co jej k tomu minulý týden vyzvala Strana zelených, která stáhla svou podporu Fischerově vládě. Kocáb se cítil vázán loajalitou k této straně, která nakonec převážila nad loajalitou k vládě a premiérovi.

Fischer si Kocábova rozhodnutí váží 

Předseda úřednické vlády na jediném ministrovi, který "přežil" z předchozího politického kabinetu, ocenil "zdravý úsudek" a dobrý politický instinkt. Podle Fischera vycházel najevo vždy, když se ve vládě "lámal chleba".

"Více si vážím mužů, kteří váhají a rozhodou se zrale než těch, kterým je od prvních vteřin všechno jasné," poznamenal premiér. Ministr totiž zvažoval odchod z vlády několik dní.

Občanští demokraté chtějí, aby se zelení vrátili k podpoře úřednické vlády a byla tak obnovena údajně domluvená rovnováha mezi ČSSD a stranami někdejší vládní koalice v kabinetu.

Premiér by měl tento týden jednat o dalším postupu se zástupci ODS a ČSSD, zelené ke stolu zvát nehodlá, jejich rozhodnutí k odchodu z kabinetu chápe Fischer jako definitivní. Každé jednaní je podle ministerského předsedy smysluplné, pokud posune věci vpřed. "Já jsem přesvědčen, že ta schůzka může přinést uklidnění situace okolo vlády," poznamenal.

Se stranami Fischer nechce jednat jen o personálních otázkách. "Je před námi schůze sněmovny, je před námi poměrně složité období v životě země, prudká (předvolební) kampaň," vysvětlil šéf vlády. Je proto podle něj potřeba najít nějaký způsob interakce kabinetu se stranami. "Bude o čem mluvit," podotkl Fischer.

Zelení, kteří svou podporu stáhli poté, co premiér jejich ministra po demisi nahradil jiným současným členem vlády za ČSSD, si však kladli podmínky. Fischer by podle nich neměl "jít na ruku" elektrárenské společnosti ČEZ.