Za velmi pravicový a tvrdý vůči některým sociálním skupinám označují program TOP 09 její volební protivníci. Občanští demokraté, kteří se s TOP 09 zřejmě nejvíce přetahují o voliče, straně Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska vyčítají, že voliče láká na nereálný, nevyvážený program, který nelze na vládní úrovni splnit. Podle volebního lídra ODS Petra Nečase došla TOP 09 "až na hranu pravicového populismu".

"TOP 09 si může dovolit nastřelovat nereálné cíle, protože ví, že je nebude muset nikdy plnit," řekl ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Některé návrhy by podle něj navíc zadusily oživování české ekonomiky po hospodářské krizi.

"TOP 09 usiluje o srovnání rozpočtu za každou cenu, i když by to znamenalo, že uvrhne rodiny do bídy. My chceme vyvážený ekonomický růst i zdravé veřejné finance. V tom se od TOP 09 lišíme, protože oni preferují jen jednu prioritu, a to naprosto brutální srovnání rozpočtu," řekl Kocourek.

Hodně ostře se pustila ODS do TOP 09 i za program ve zdravotnictví, kde chce Kalouskova strana zvýšit spoluúčast o tři procenta ročně: z dnešních zhruba 15 na 25 procent k HDP.

„Zdravotnický program TOP 09 je v tomto ohledu zcela nesmyslný. Je nereálné, aby spoluúčast pacientů rostla o tři procenta ročně takto zásadním způsobem. ODS otevřeně říká, že určitá míra spoluúčasti pro zachování špičkového zdravotnictví je nutná, ale zásadně odmítáme, aby pacient doplácel za jednotlivé zdravotní výkony nad rozsah péče, kterou nyní hradí pojišťovny,“ zkritizoval program TOP 09 místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný.

Očekávanou kritiku si TOP 09 vysloužila i z opačné strany politického spektra. "Jsou to drakonická a asociální opatření a my před nimi varujeme," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Návrhy TOP 09 by podle něj vedly ke "zbídačení širokých vrstev lidí".

Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše se TOP 09 pohybuje "napravo od ODS". "Je to program tvrdý svými důsledky k sociálně slabým," řekl ČTK. Poukázal například na návrh TOP 09 snížit platy ve veřejné sféře o deset procent. To by podle něj nevyhnutelně vedlo buď k propouštění, nebo nižším platům. TOP 09 kritizoval také za to, že nechce umožnit zákonem valorizovat důchody a odmítá zvýšení daní.

Odbory: Lidé nebudou mít za co nakupovat 

Návrhy se příliš nezamlouvají ani odborářům. "Podle TOP 09 se dopracujeme k hospodářskému růstu tím, že zbavíme lidi jejich příjmů," komentoval místopředseda pro legislativu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek návrh snížit mzdy státních zaměstnanců. Ze státního rozpočtu je podle něj placeno zhruba půl milionu lidí a zdaleka to nejsou pouze úředníci nebo učitelé. "Nevím, kde chce TOP 09 získat daňový výnos, který se očekává od DPH, když lidi nebudou mít na nákup zboží," dodává Samek.

Lídr zelených Ondřej Liška uvítal, že TOP 09 konečně přišla s programem. Dosud podle něj veřejnost o jejích záměrech moc nevěděla, a přitom straně už rostla popularita. "Ukazuje se, že podpora nějaké politické strany nesouvisí s tím, zda má nějaký program. Záleží spíše na dovednosti marketingu a koho si vylepí na billboardy," poznamenal Liška.

Zelení podle něj ale s TOP 09 najdou některé programové průsečíky. Shodnou se prý například v tom, že je nutné zastavit plýtvání ve státní sféře a provozu ministerstev. "Výsledky se ale projeví, pouze pokud to půjde ruku v ruce s tvrdými protikorupčními opatřeními a novým zákonem o státní službě," míní Liška.

TOP 09 v úterý představila radikální úsporný volební program. Chce například snížit rodičovskou, sociální příplatek a příspěvek na bydlení o 10 procent. O desetinu mají klesnout i státní výdaje na platy veřejných zaměstnanců s výjimkou učitelů a zdravotníků.

A porodné, pohřebné nebo příplatek na sociální péči, kterou stát vyplácí zdravotně postiženým v prvním stupni postižení, hodlá TOP 09 rovnou zrušit. Lidé by si podle strany navíc měli připlácet na léčbu jednodušších nemocí, jako je třeba chřipka, nebo na lékařské zákroky, jako je vyvrtání i té nejobyčejnější zubní plomby.

TOP 09 slibuje, že díky tvrdým opatřením do tří let zlikviduje současný katastrofální rozpočtový schodek.