V noci na středu může být v Jeseníkách a Beskydech vichr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině. Na zbytku území bude vát čerstvý vítr, upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od středy se pak ochladí, nejvyšší denní teploty budou maximálně deset stupňů Celsia. Ačkoliv na horách vystoupá rtuť teploměru sotva pár stupňů nad nulu, se sněhem už se většina středisek loučí. Ostatně i pranostika říká: "O svaté Balbíně je už u nás po zimě."

"Nárazy větru budou místy dosahovat až 75 kilometrů v hodině, na hřebenech Beskyd a Jeseníků zpočátku až 100 kilometrů v hodině," upozornil ústav ve své předpovědi na noc na středu. Přitom podle Beaufortovy stupnice síly větru je rychlost kolem 100 kilometrů v hodině už takzvaný plný vichr, který může vyvracet stromy nebo působit škody na obydlích.

Od středy začne navíc pršet a výrazně se ochladí, oproti úterý poklesnou teploty až o deset stupňů Celsia. Odpolední teploty mají být maximálně 11 stupňů, trochu se oteplí až o víkendu před Velikonocemi. Sobota by už měla být navíc slunečná, meteorologové ale upozorňují, že aprílové počasí bývá velmi proměnlivé.

Na konci března bylo v Praze i -8

V minulosti mohli Pražané poslední březnový den vyrazit do ulic jen v tričku, jindy ale museli obléct tlustý kabát. Zatímco 31. března 1968 totiž v Klementinu naměřili 21,7 stupně Celsia, v roce 1785 bylo rovných 8 stupňů pod nulou.

Nadprůměrně teplé počasí, které letos panovalo v druhé polovině března, se podepsalo na množství sněhu na horách. Většina už roztála, silnější sněhovou vrstvu hlásí už jen nejvýše položená střediska. Například šumavský Velký Javor pokrývá 114 centimetrů, u Labské boudy leží 95 centimetrů bílé pokrývky. Šerák už ale hlásí jen 18 centimetrů těžkého mokrého sněhu, nesouvislá sněhová pokrývka a nevhodné lyžařské podmínky jsou i na Lysé hoře.