Do TOP 09 se v úterý po zveřejnění pravicového volebního programu pustil nejen šéf ČSSD Jiří Paroubek, ale dost překvapivě i volební lídr ODS Petr Nečas. Hlavní tvůrce programu TOP 09 a zakladatel strany Miroslav Kalousek ale zůstává v klidu. Nečase označuje za sociálního demokrata.

"Upřímně řečeno, já jsem nebyl jediný, kdo ve vládě občas Petrovi Nečasovi v žertu řekl, že je sociální demokrat. Myslím, že to často slyšel i ze své vlastní strany," říká v rozhovorou pro HN Kalousek.

HN: Za program, který je plný návrhů na sociální škrty, jste si vysloužili hodně ostrou kritiku ze strany ODS, ČSSD, ale i vaší domovské KDU-ČSL. ODS vás obviňuje z pravicového populismu, ČSSD zase z toho, že chcete zbídačit obyčejné lidi. Čekal jste takto odmítavou reakci?

Jsme v předvolebním boji a jejich reakce se dala čekat. My se nechceme vymezovat vůči žádné straně. My prostě jen poctivě říkáme to, co je potřeba udělat, aby si všichni lidé v České republice bez ohledu na to, kterou stranu volí, mohli být jisti svou budoucností. Pokud se kroky, které navrhujeme, neudělají nebo pokud se neudělají jiná podobná opatření, tak si nemůžeme být jisti svou budoucností. Stejně tak si nemůže být budoucností jistá žádná rodina, která žije neustále na dluh.

HN: Za vaše poměrně tvrdé návrhy vás ale kritizují všechny strany bez rozdílu. Nepřehnali jste to trochu?

My jsme konzervativní strana a konzervativní přístup v rodině, ve firmě i ve státě říká, že bych neměl utratit víc, než jsou moje příjmy. My jsme jednoznačně pojmenovali výši strukturálního deficitu, který je kolem 80 miliard, a řekli jsme, že je nezbytné ho likvidovat, aby si všichni lidé mohli být jisti svou budoucností bez ohledu, jakou stranu volí.

"Dvě sociální demokracie"

HN: Když vidíte silně negativní reakce z ODS, s kým chcete vaše návrhy prosadit, když i ODS velkou část vašich návrhů odmítá?

Ale to bude prosazovat volič silou svého hlasu. Pokud si prohlédnu programy ostatních stran, tak jsou tady v zásadě - při vší úctě k ODS - dvě sociální demokracie. ODS navrhuje velké množství rozpočtových impulzů, které zvyšují deficit, a navrhuje významné zasahování státu do ekonomiky. A to je program slušné zdrženlivé sociální demokracie. Bereme v úvahu, že tady máme dvě sociální demokracie. Jednu zdivočelou neokomunistickou Jiřího Paroubka, se kterou koalice nepřipadá v úvahu, a jednu odpovědnou sociální demokracii Petra Nečase, se kterou je koalice a programový průnik představitelný.

HN: Dobře. Ale s ODS jste seděl jako ministr financí přes dva roky ve vládě a nikdy jste ji za sociální demokracii neoznačoval. Na to, že je ODS vlastně taková umírněná sociální demokracie, jste přišel až teď, když vás začala kritizovat?

Upřímně řečeno, já jsem nebyl ve vládě jediný, kdo občas Petrovi Nečasovi v žertu řekl, že je sociální demokrat. Myslím, že to často slyšel i ze své vlastní strany. Program ODS není konzervativní ani náhodou. Ale jistě si najde své voliče.

HN: A nebojíte se, že jste si svým radikálním programem trochu uzavřeli cestu do vlády? ODS vás velmi ostře kritizuje a jednoznačně říká, že vám ve spoustě návrhů, jako je třeba mnohem vyšší spoluúčast ve zdravotnictví, pomáhat nebude...

Já vím, ale máte pocit, že by měl člověk mít strach říkat pravdu jen proto, aby ho někdo nekritizoval? Ne. My chceme hledat řešení pro občany České republiky. Ve volbách rozhodnou občané. My nepíšeme program pro ODS ani pro ČSSD.

HN: Na které voličské skupiny vlastně váš program míří?

My oslovujeme všechny přemýšlivé voliče v České republice, kteří si chtějí být jisti svou budoucností a kteří jsou schopni si uvědomit, že žádná rodina, žádná firma ani žádný stát si nesmí donekonečna půjčovat na svůj provoz.

Související