Předseda ODS Mirek Topolánek bude ve čtvrtek na stranickém grémiu čelit silnému tlaku, aby řekl jasné slovo, kdy předsednické křeslo opustí. Podle některých místopředsedů strany by měl z funkce odejít co nejdříve. K tomu, aby zvážil své další působení jako předseda ODS, jej minulý týden vyzvala stranická výkonná rada. Na ní se ve prospěch místopředsedy Petra Nečase vzdal Topolánek postu volebního lídra občanských demokratů.

Nečas bezprostředně po jednání výkonné rady řekl, že Topolánek má na zvážení své další politické budoucnosti tolik času, kolik bude potřebovat. Ve středu uvedl, že má na věc jasný názor, který ale řekne v první řadě svým kolegům v grémiu.

"Očekávám, že přijde s nějakým řešením," řekl ČTK o Topolánkovi místopředseda ODS a předseda její středočeské organizace Petr Bendl. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby se Topolánek s vedením strany dohodl na svém odchodu. Grémium jej ale k podobnému kroku nemůže donutit.

Topolánek sám v pondělí rozeslal médiím krátké prohlášení. V něm žádal, aby se jej až do čtvrtečního grémia novináři neptali na to, jaký bude jeho další postup. "Jistě pochopíte, že do té doby nebudu reagovat na žádné dotazy, ani poskytovat žádné rozhovory a vyjádření," uvedl.

"Kdyby bylo na mně, tak v zájmu ODS a toho, jak vnímám dění uvnitř strany, bych doporučoval, aby rozhodnutí padlo v řádu dnů," uvedl první místopředseda ODS David Vodrážka.

Podle Vodrážky by měl nyní stranu navenek zastupovat volební lídr Nečas, a to i při čtvrtečním jednání s premiérem Janem Fischerem a ČSSD o podpoře úřednické vlády. Ještě v neděli se Vodrážka domníval, že by na takovém jednání měl ODS zastupovat právě Topolánek.

"Topolánek je už někdo jiný"

K odstoupení Topolánka vyzval i šéf Senátu a člen ODS Přemysl Sobotka. Ten přitom v roce 2002 patřil k hlavním architektům zvolení Topolánka šéfem ODS a řadu let ho také silně podporoval.

Sobotka ale v úterním on-line rozhovoru pro iHNed.cz řekl, že se stávající předseda ODS výrazně změnil. "Mirek Topolánek z roku 2002 byl někdo úplně jiný než Mirek Topolánek v roce 2010," zdůvodnil Sobotka proměnu svého postoje.