Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jiří Pernes ve čtvrtek odvolal z funkce ředitele kanceláře ústavu Patrika Košického, ředitele odboru informatiky Marcela Uchytila a dva náměstky.

S personálními změnami ve vedení instituce tak začal hned první den ve funkci. ČTK informaci potvrdil mluvčí ÚSTR Jiří Reichl. Pernes již dříve řekl, že plánuje personální audit. Nynější změny však učinil bez něj.

Košického ve funkci vystřídá Iva Vojtková. Kromě něj a Uchytila ve svých funkcích skončili první náměstek Miroslav Lehký a náměstek pro ekonomiku René Schreier.

Pernes čelí vlně kritiky

Pernes je první den ve své funkci. V čele ústavu vystřídal Pavla Žáčka, který byl od roku 2008 prvním šéfem a stál u jeho zrodu. Pernes je odborníkem na poválečné dějiny. Uvedl, že chce jako ředitel zvýšit úroveň výstupů z jednotlivých projektů ústavu. V současné době prý totiž neobstojí ve vědecké konkurenci.

Konkurz na nového ředitele vyvolal rozruch poté, co se po Pernesově zvolení ukázalo, že navštěvoval Večerní školu marxismu-leninismu (VUML), ale neuvedl to do životopisu. Objevily se také výtky zpochybňující výběrové řízení a upozorňující na politické tlaky v souvislosti s volbou Pernese.

Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také zpochybnili samotné výběrové řízení. Tvrdili, že nebyly splněny některé jeho zákonitosti. Rada ústavu, která Pernese vybrala, o svém rozhodnutí ještě dvakrát jednala; většina jejích členů ale dospěla ale k názoru, že výběrové řízení platí. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec další členka rady Petruška Šustrová, která Pernese podporuje.

Zpravodajské servery ve středu přinesly informace o tom, že kvůli Pernesovu jmenování odstoupili z vědecké rady ÚSTR dva členové - disident, spisovatel a dlouholetý velvyslanec v Německu Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík. Gruša v rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky.

Naopak další člen vědecké rady známý historik Vilém Prečan Pernese hájí a naopak kritizuje Žáčka. Ten z čela instituce odchází po dvou letech. Kvůli práci ústavu se proti němu objevily výhrady i v minulosti.

Situací kolem změny ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů se možná bude zabývat i Senát jako celek na své dubnové schůzi. Usiluje o to zatím trojice senátorů ODS z petičního výboru spolu s exministrem kultury Václavem Jehličkou, senátorem za TOP 09. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) by projednávání věci vzhledem k závažnosti tématu podpořil. Předpokládá ale, že věcí se bude ještě zabývat petiční výbor horní komory, která členy rady ústavu volí.  

Související