V letošním roce mělo mít Česko v boji proti korupci celou řadu nových, účinných zbraní. Úplatkáře stíhá zvláštní tým státních zástupců. Na internetu jde snadno dohledat, jestli radní prodali obecní pozemek opravdu výhodně. A manažeři si úplatek dobře rozmýšlí: hrozí totiž, že jim úřady zruší celou firmu.

To všechno jsou sliby, o nichž politici mluvili před čtyřmi lety - a které nesplnili. Právě dva měsíce před volbami, kdy téměř všechny strany píší o korupci na prvních místech svých programů, je proto na místě ostražitost. Zvlášť když receptů, na kterých se politici shodnou, je jen pár. Navíc to nejsou opatření, která by dokázala s korupcí nějak zázračně zatočit - spíš jednotlivosti, které už dávno mohly platit.

"Potřebujeme odsouzené"

Když HN před čtyřmi měsíci upozornily na podezřelou půlmiliardovou zakázku Českého statistického úřadu, náhle začalo být kolem tohoto tendru skoro vše tajné. Kdo vybíral vítěze? Úřad neřekne. Byli to vůbec odborníci? Opět - neurčitá odpověď. Co v zakázce udělala najatá advokátní kancelář? Statistici posílají smlouvy až pod hrozbou žaloby podle zákona o přístupu k informacím.

To by se mělo aspoň částečně změnit. Přinejmenším na tom se strany před volbami shodnou - veřejné zakázky, podle průzkumů Transparency International hlavní zdroj korupce v Česku (jen třetinu lze označit za čistou), v němž se ročně protočí 600 miliard, je potřeba zprůhlednit. Celé výběrové řízení musí být na internetu.

Případné menší nákupy musí úřady realizovat přes internetové aukce. V tomto týdnu například HN popsaly, jak nemocnice v Motole koupila služby mobilních operátorů za milion - desetinu odhadové ceny. Díky internetové aukci.

Na zveřejňování podrobností k tendrům se shodnou sociální demokraté, ODS i menší strany. "Zavedeme to u státních úřadů během několika měsíců po volbách," slibuje lídr občanských demokratů Petr Nečas.

Nemohlo by se tak příště stát, že státní organizace Ředitelství vodních cest odmítá říct, kolik se sešlo nabídek ve sporné zakázce na opravy mostů na Labi. Miliardový tendr vyhrála firma bývalého ministra dopravy Řebíčka, který nikdy věrohodně nedoložil, že se od této společnosti zcela odstřihl.

Dalším receptem, který má šanci projít, je zakázat účast v tendrech firmám s nejasnými vlastníky. Ať už společnostem s akciemi na majitele nebo spravovaným přes "schránky" v daňových rájích.

Ale dál už na sebe programy narážejí. Sociální demokraté tvrdě tlačí na zavedení korunního svědka, který by přeběhl k policii, usvědčil pachatele a vyvázl pak bez trestu. A spolu s lidovci také na protikorupčního agenta, jehož by mohla policie nasazovat mezi korupčníky.

Jenže to je citlivá věc - agent totiž nesmí podle zákona provokovat, navíc podobný institut už v Česku platí, ovšem výsledky zatím nemá. "Někdo se to snaží stavět takhle: Pecino, řekni, co přesně ten agent může dělat. Potřebujeme vědět, že se uplácet nesmí a také někoho mít odsouzeného. Teprve pak to lidé začnou brát vážně," řekl HN ministr vnitra a volební kandidát ČSSD Martin Pecina. Sociální demokraté jdou ještě po jedné novince: zdanit majetek lidem, kteří neumějí vysvětlit, jako ho získali. Třeba když se policii nepodaří podezřelého korupčníka usvědčit, aspoň na něj tvrdě nastoupí finanční úřad.

A co účty politických stran?

Průlomovou novinku skrývají programy ODS a zelených - Nejvyšší kontrolní úřad, který v minulosti odhalil miliardová plýtvání, by mohl napříště prověřovat i města nebo kraje, kam dnes jeho lidé nesmějí.

Ovšem protlačit něco takového přes silnou lobby starostů bude mít každá vláda těžké. Dobře to poznala Topolánkova koalice: když předloni na ministerstvu vnitra vznikl nový zákon, který by - hlavně díky maximální otevřenosti úřadů - mohl zamezit machinacím s majetkem, starostové se vzbouřili a vymohli si odložení. A první reakce starostů naznačují, že si kontrolory na radnice určitě jen tak nepustí.

Po volbách také může Česko zažít vůbec první pokus nahlédnout do výdajů na stranické volební kampaně. TOP 09 a zelení chtějí, aby strany musely zveřejňovat, kolik a za co před volbami utrácejí. Má to logiku: i když důkazy chybějí, objevují se při každých volbách dohady, že strany utrácejí mnohem víc, než přiznávají. A že může jít o peníze z černých fondů. Na druhou stranu, ODS i ČSSD, u kterých by byl pohled do účetnictví nejzajímavější, nic takového nezmiňují.

Navíc protikorupční volební sliby je třeba brát s rezervou. Topolánkovi ministři se před třemi roky shodli na mnoha konkrétních bodech - že omezí lobbisty, posvítí si na hospodaření starostů, zřídí zvláštní senáty u soudů a týmy státních zástupců a sepíší nový zákon, podle kterého by bylo možné trestat za korupci a další trestné činy i celé firmy. Nakonec ale tyhle body zůstaly jen na papíře: vláda je buď rovnou vzdala, nebo je nestihla.


Jak chtějí strany potírat korupci

- veřejnou zakázku nesmí dostat firma s nejasnými vlastníky
- zpřísnění zákona o střetu zájmů, aby úředník po odchodu do soukromé sféry nemohl zneužívat informace
- zákon o omezení lobbingu
- zdanění majetku, jehož vlastník neumí vysvětlit, jak ho získal, nad dva miliony větší průhlednost veřejných zakázek 


- stát i města musí celý průběh veřejné zakázky vyvěsit na internet
- NJÚ by mohl prověřovat hospodaření měst a obcí
- výběrové komise u veřejných zakázek by se vybíraly losem
- méně papírování, méně razítek a tím méně příležitostí k uplácení
- méně dotací, které svádějí k nekalému rozhodování



- větší dohled, aby státní společnosti nedávaly zakázky spřízněným firmám
- poslancům právo kontrolovat hospodaření státních firem
- informace o veřejných zakázkách podrobně na webu
- elektronické aukce na veřejné nákupy
- firmy s nejasnými vlastníky nesmějí vyhrát veřejný tendr
- strany zveřejní výdaje na kampaně



- protikorupční agent provokatér, policista i "civil"
- trestní odpovědnost právnických osob
- firmy s neprůhlednými vlastníky bez zakázek od státu
- tým státních zástupců na korupci
- posílení odboru ministerstva financí, který odhaluje praní špinavých peněz
- zabavení majetku pachatele, který nevysvětlí, jak ho získal



- všechny informace k veřejným zakázkám na webu
- ÚOHS bude sledovat i malé zakázky
- zrušení akcií na majitele a registr firem, které dostávají státní zakázky
- NKÚ bude moci trestat zjištěnou nehospodárnost
- strany budou muset zveřejňovat své účty na volební kampaně



- zákon o omezení lobbingu
- možnost vzít poslanci mandát, pokud "přeběhne" k jiné straně
- zvýšit odpovědnost úředníků a politiků za jejich rozhodnutí