Počasí o velikonočním prodlouženém víkendu si ponechá aprílový ráz. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude značně proměnlivé, což však odpovídá této roční době.

V noci z pátku na sobotu k nám začne proudit teplejší vzduch od Britských ostrovů. Do té doby ale mohou při vyjasnění klesnout nejnižší teploty až minus třem stupňům Celsia, nejčastěji by se měly pohybovat kolem bodu mrazu.

Bílá sobota nabídne téměř ukázkové jarní počasí, měl by to být nejteplejší den svátků. Podle ČHMÚ by mělo být polojasno až skoro jasno; pokud se vyskytnou přeháňky, pak především na západě Česka.

Odpoledne ukáže teploměr 12 až 16 stupňů, případně teploty ještě o několik stupňů vyšší. Mimochodem, teplotní rekord v pražském Klementinu platí od roku 1953, tehdy soudruzi naměřili 22,8 stupňů Celsia.

Na horách bude sněžit 

Výhled na zbytek Velikonoc svátků slibuje o poznání horší počasí. "Neděle a pondělí budou pravděpodobně patřit mezi oblačnější a deštivější dny s denními teplotami kolem 10 stupňů Celsia," informuje ČHMÚ na svém webu.

"V neděli se obloha zatáhne, bude oblačno až zataženo, na většině území čekejte občas déšť nebo přeháňky. Noční teploty se budou pohybovat mezi 8 až 4 stupni," předpovídá Meteopress.

Pondělí by mělo být nejchladnějším dnem příštího týdne, poté se bude postupně oteplovat, ale na nebi zůstane polojasno s občasným deštěm. Ve vyšších polohách by mohlo sněžit obdobně jako v noci na pátek, kdy studená fronta přinesla na Českomoravskou vrchovinu nebo Orlické hory až čtvrt metru nového sněhu. Například na Svratouchu to byla největší dubnová sněhová nadílka za posledních 30 let.  

"Za posledních 10 let na Velikonoce sněžilo v letech 2001, 2003 a 2008," uvádí na svých internetových stránkách společnost Meteopress.

Související