Americký prezident Barack Obama se příští týden v Praze setká s vrcholnými představiteli jedenácti států střední a východní Evropy. Oznámil to Obamův mluvčí Robert Gibbs.

Příští čtvrtek podepíšou v české metropoli Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv smlouvu o jaderném odzbrojení.

Obama by měl s představiteli evropských států povečeřet ve čtvrtek v rezidenci amerického velvyslance. Gibbs sice nesdělil výčet zemí, jejichž zástupci se večeře zúčastní, naznačil však, že to budou členské státy Severoatlantické aliance.

Už dříve svou účast na setkání s Obamou potvrdil maďarský premiér Gordon Bajnai. Podle zdroje z polské ambasády dorazí do Prahy i polský premiér Donald Tusk, účast rumunského prezidenta Traiana Baseska potvrdilo rumunské velvyslanectví. Podle informací ČTK by se schůzky v rezidenci amerického velvyslance mohli zúčastnit i zástupci Slovenska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska a tří pobaltských států.

Obama chce údajně ujistit státníky ze střední a východní Evropy, že rusko-americká dohoda je neohrožuje. Vyplývá to z informací ČTK z diplomatických zdrojů. Noví členové NATO ze střední a východní Evropy totiž někdy vnímají snahu Spojených států o nový začátek vztahů s Ruskem jako hrozbu pro vlastní bezpečnost. Takové hlasy se objevily například loni, když Američané opustili své plány vybudovat součásti protiraketové obrany v Česku a v Polsku.

Obama se do Prahy vrátí po roce. Hlavní město Česka si tehdy během summitu s Evropskou unií vybral jako místo, kde pronesl projev, v němž vyzval k jadernému odzbrojení. Dojednaná smlouva s Ruskem je součástí této jeho snahy.

Související