Výzvu kmětiněveského starosty Luďka Kvapila za přijetí zákona, podle kterého by dětští pachatelé brutálních vražd byli doživotně pod dohledem úřadů, už podepsalo téměř 400 tisíc lidí. Podle předsedkyně sněmovního petičního výboru Zuzky Bebarové-Rujbrové je to nejvíce nasbíraných podpisů pod petici v historii Česka.

"Pokud je to číslo správné, pak je to nejpočetnější petice u nás," potvrdila Mf Dnes Bebarová.

Kvapil rozeslal tisíce petičních archů do všech českých a moravských měst a obcí. Vyprovokovala ho k tomu díra v zákoně, kvůli které je na svobodě bez jakéhokoli dohledu sadistický vrah třináctileté Barbory z jeho vesnice.

Tehdy čtrnáctiletý Robin P. svou spolužačku brutálně zavraždil a znásilnil první den roku 2004. Od vězení ho zachránil nízký věk. Putoval do výchovného ústavu.

Letos v lednu, rok po dosažení plnoletosti, byl podle zákona propuštěn. Zda bude docházet na léčení, je pouze na něm. "Zatím se léčí," řekl deníku primář pavilonu ochranné léčby v pražských Bohnicích Jiří Švarc.


Robin by měl každých osm týdnů přijít nechat si píchnout decapeptyl, tlumič hormonů. "Co my víme, jestli se na to jednoho dne nevykašle a nezavraždí dalšího člověka," strachuje se Kvapil. Jeho obavám přitakávají nejen obyvatelé Kmetiněvsi a sousedního Hospozína.

Související