Pražský městský soud se zřejmě bude muset znovu zabývat případem bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného a jeho někdejších právníků, kteří čelí obžalobě z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME). Prvoinstanční senát sice v prosinci 2008 vynesl zprošťující verdikt, odvolací Vrchní soud v Praze ale podle mluvčího Jana Fořta nyní rozhodl v neveřejném zasedání. Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání.

"V neveřejném jednání bylo rozhodnuto 30. března," řekl ČTK Fořt. Železný se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči CME. Právníci Aleš Rozehnal, Ondřej Kuchař a Edita Janečková mu podle spisu v trestné činnosti pomáhali. Pražský městský soud dospěl k závěru, že skutky, které popisuje obžaloba, nejsou trestným činem.

K tomu, aby to byl trestný čin, podle prvoinstančního verdiktu z prosince 2008 nestačí, když je uspokojení nároků věřitele oddalováno nebo ztíženo. Železný měl navíc podle soudu další majetek, který byl dostupný a mohl z něho být splacen závazek vůči CME, jako například sbírku obrazů, starožitný nábytek nebo obchodní podíl v CET 21. Předseda prvoinstančního senátu Alexandr Sotolář tehdy případ označil za "pohrobek" po sporech Železného a čelního představitele CME Ronalda Laudera kvůli televizi Nova.

Čtveřice chtěla podle obžaloby transakcemi zastřít majetek Železného před věřitelem CME. Americká společnost se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhala. Pohledávka vůči Železnému ve výši 23,35 milionu amerických dolarů byla podle dřívějšího vyjádření právníků CME v plné výši uhrazena. Za Železného jí prý dluh uhradili vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.

Obžalovaní, kteří obvinění odmítají, se podle obžaloby dopustili trestné činnosti v době od dubna 1999 do počátku roku 2001. Poté, co společnost CME uplatnila u Mezinárodního arbitrážního soudu nárok na zaplacení dlužné částky 23,35 milionu dolarů, údajně podnikali po předchozí domluvě právní kroky k převedení movitého a nemovitého majetku Železného na nově zakládané právnické osoby. Železný podle obžaloby s tímto převedeným majetkem nadále disponoval a spoluobvinění prý machinacemi zneprůhledňovali pohyb jeho majetku. Znemožňovali tím údajně naplnění předběžných opatření soudů směřujících k uspokojení pohledávky.

Železný je s Rozehnalem stíhán ještě v kauze údajného mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Pražský městský soud již dvakrát vynesl zprošťující verdikt, odvolací senát první rozsudek zrušil. V minulosti dostal Železný pravomocně podmíněný trest za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny.

Související