Desetitisíce stoupenců bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry v pondělí už třetím dnem pokračují v Bangkoku v protestu proti vládě premiéra Apchisita Vedžadžívy, kterou chtějí přimět k vypsání nových voleb. V nich by měli Šinavatrovi spojenci velkou šanci na vítězství. Vláda zatím podle agetury Reuters vzdoruje jak tlaku demonstrantů na rozpuštění parlamentu, tak hlasům volajícím po silovém řešení nastalé situace.

Protestující v pondělí krátce obsadili úřad thajské volební komise, který po čase opustili. Nařízení opustit hlavní bangkockou obchodní čtvrť, kterou demonstranti okupují v čím dál tím vyšším počtu, ale odmítají, a to bez ohledu na varování, že pokračování v protestu je může přivést až na rok do vězení. Mnozí pálili letáky nařizující jim odejít.

Dav desítek tisíc lidí oblečených na znamení podpory Tchaksina Šinavatry v červených tričkách dále táboří ve čtvrti plné luxusních hotelů a obchodů. Tisíce dalších na korbách nákladních automobilů vyrazily v pondělí na okružní jízdu Bangkokem a za mávání červenými prapory a troubení klaksonů skandovaly hesla požadující nové volby.

Většina analytiků míní, že premiér Vedžadžíva může být pod sílícím tlakem, aby proti demonstrantům zakročil silou, ale patrně k tomuto kroku nesáhne. Byl by politicky velmi riskantní pro jeho 16 měsíců trvající vládu, která se snaží získat si podporu voličů i mimo hlavní město Bangkok.

Thajský venkov je tradiční baštou stoupenců Tchaksina Šinavatry, který byl svržen po obviněních z korupce a zneužívání moci při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji.

Poměr sil mezi "červenými" stoupenci Šinavatry a "žlutými" přívrženci Vedžadžívy, k nimž patří armáda, městská elita a roajalisté, je mezi 67 miliony obyvatel Thajska údajně zhruba vyrovnaný.