V kauze ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky padly v úterý u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let. Berka byl odsouzen na devět let. Stejný trest soud udělil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také bývalému prorektorovi Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny. Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu. Rozplétání kauzy Berka, která patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, trvá už 3,5 roku.

Berkovi, Thonatovi i Větrovcovi podle soudu propadne majetek. Soud také zakázal Thonatovi na osm let výkon funkce insolvenčního správce a likvidátora a Větrovcovi na stejnou dobu zakázal výkon činnosti pro státní správu. Státní zástupkyně navrhovala pro Berku až 12 vězení, pro Thonata, který podle soudu pro celou skupinu zařizoval právní servis, až deset let vězení.

Obhájkyně obviněného Thonata Věra Říhová ČTK řekla, že byla překvapena rychlostí vynesení rozsudku. Soudce ho začal číst v podstatě hned po zahájení líčení, které bylo naplánováno až do pátku. Říhová se proto chystá napadnout procesní postup soudce. Odvolá se i proti výši trestu.

Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů bylo obžalováno celkem 12 lidí. Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému udělil soud osm let vězení, soudnímu znalci Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení. Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Libor Kindl dostal 6,5 roku.

Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou, soudce jí ale neudělil trest. Čiháková podle soudu přenechávala řízení společností v konkurzu na Thonatovi a Petru Tuhém. Nekontrolovala, jak s majetkem firem v úpadku nakládají. Soud označil její postup za vědomou nedbalost. Soudní znalec Pavel Hlavatý, úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša a Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby.

Případ konkurzní mafie: státní žalobkyně navrhla soudci Berkovi 12 let - čtěte ZDE

Kauza skupiny kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se táhne od roku 2003 (před soud se dostala před více než 3,5 lety) a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.

Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov. Dotčeným firmám podle obžaloby způsobili aktéři kauzy škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

Dokazování v kauze Berka začalo v září 2006. Soud od té doby vyslechl stovky svědků, podrobně zpovídal znalce, přehrál odposlechy telefonátů a přečetl až statisíce stran listinných materiálů. Jen závěrečná řeč státní zástupkyně měla 193 stran a trvala jeden a půl dne. 

Hlavní události kauzy:

15. dubna 2003 - Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který 31. března poslal na základě údajně padělaných listin do konkurzu Union banku. Z vazby byl propuštěn 13. května.

16. února 2004 - Padlo obvinění kvůli konkurzům na ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko. Kromě Berky byl obviněn bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a zaměstnanec zpeněžování podstaty Lubor Kindl. Thonat byl obviněn i kvůli Union bance. Thonat a Tuhý byli ve vazbě do února 2005.

17. května 2004 - Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Kindlovi bylo rozšířeno obvinění za konkurz Zbrojovky Brno a Retemy. Nově byli obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková. Větrovec je považován za hlavního organizátora údajné zločinné skupiny, čelí i obžalobě za uplácení úředníka Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šiši a je stíhán za další trestnou činnost. Ve vazbě byl do května 2005.

15. prosince 2005 - Krajský soud v Ústí nad Labem obdržel obžalobu na soudce Berku a dalších pět lidí. Nejvyšší soud později případ přidělil Krajskému soudu v Českých Budějovicích.

20. ledna 2006 - Za braní úplatků byl obviněn bývalý úředník NBÚ Šiša. V korupční kauze byl obviněn i Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo. Kvůli podezření z napojení na skupinu kolem Berky rezignoval později ředitel NBÚ Jan Mareš.

5. září 2006 - Před táborskou pobočkou českobudějovického krajského soudu začalo hlavní líčení s devíti obžalovanými. Zpovídají se ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Nejvyšší soud později ke kauze přidělil i korupční aféru NBÚ.

29. listopadu 2007 - Soudce Jiří Bernát (74) předal kauzu soudci Zdeňku Kučerovi. Kvůli věku směl soudit jen do konce roku 2007.

24. dubna 2008 - Líčení pokračovalo přednesením nové obžaloby kvůli v pořadí již desátému konkurzu na Grafostroj Cvikov. Nově byl obžalován soudní znalec Pavel Hlavatý.

29. ledna 2009 - Ke kauze byla připojena obžaloba Miroslavy a Karla Melicharových z legalizace výnosů z trestné činnosti (oba již v kauze Berka figurovali).

21. dubna 2009 - Žalobkyně před soudem navrhla tresty pro 12 obžalovaných, nejpřísnější trest - 12 let vězení - pro Berku.

5. srpna 2009 - Soudce Kučera líčení odročil. Thonat byl totiž mezitím nepravomocně odsouzen v kuplířské kauze. Odvolací soud ale případ letos v lednu vrátil první instanci. Soudce Kučera poté nařídil líčení v kauze Berka na duben.

6. dubna 2010 - Berka byl u táborského krajského soudu odsouzen na devět let, stejný trest soud udělil i Thonatovi a Větrovci.

Související