Volební lídr ODS Petr Nečas je proti současné podobě státní maturity. Podle něho by se měly zavést srovnávací zkoušky, které by byly zároveň vstupenkou na vysokou školu. Nečas soudí, že se současná podoba jednotného testu patrně zruší.

"Považuji za vysoce pravděpodobné, že se vás státní maturita nebude týkat," řekl v úterý volební lídr ODS v diskusi se studenty Soukromého gymnázia Tábor. Jednotná zkouška je podle něho "zatěžováním učitelů a buzerací studentů".

Státní maturita je podle Nečase špatně připravena. Zmínil se o tom, že by se mělo vše dít v papírové podobě, jako by bylo 19. století. Jediný rozdíl mezi Rakouskem-Uherskem a současností je ten, že tehdy by svážely testy bryčky nebo železnice, v současnosti by to byly dodávky, podotkl Nečas.

Nečasem navrhované srovnávací zkoušky by měly být odlišné pro jednotlivé typy středních škol a mít také různé stupně obtížnosti. Nečas osobně soudí, že povinná by měla být matematika.

Státní maturity měli původně skládat studenti poprvé v roce 2008. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy a podle současného zákona by se měly poprvé konat ve školním roce 2010/2011. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů.

Související