Rusové a Američané v Česku

30 796 Rusů žije nyní v Česku

Rusy v Česku můžeme rozdělit do pěti skupin. První přišla 70. letech a po revoluci se vrhla na podnikání. Ekonomická elita začala přijíždět, hlavně do Karlových Varů, v polovině 90. let a investovat do realit. Střední třída do Česka ve stejné době prchala před kriminalitou. Dospívající Rusové rádi využívají relativně kvalitní české vysoké školství. A poslední vlnu tvoří třeba programátoři, které v Praze zaměstnávají nadnárodní korporace.

6 241 Američanů žije nyní v Česku

První Američané - studenti - se objevili už v 80. letech. Na českých školách začali učit rodilí mluvčí. Kult Václava Havla stavidla otevřel naplno. Vznikly anglicky psané noviny Prognosis, záhy přibyl The Prague Post, Američané zakládali vlastní bary. Mnozí přijeli na týden a zůstali roky. Mohly jich být desítky tisíc. Pak nadšení opadlo a Američany přivádělo levné pivo, studijní pobyty a natáčení na Barrandově. Dnes už jsou Američané jen jedni z mnoha cizinců v Česku.

A znáte tenhle? "V letadle sedí Rus, Američan a Čech. Přijde k nim letuška a říká: To jste zase vy tři, co?" Vtipy si asi prezidenti vyprávět nebudou, až ve čtvrtek na Pražském hradě nastane slavnostní chvíle podpisu dohody o snížení jaderných zbraní. Ale silná sestava, která se v Praze schází, rozněcuje fantazii k úvahám o tom, ke komu z obou velmoci mají vlastně Češi po dvaceti letech budování demokracie a svobody blíže.

Američané stáli kdysi u ideje samostatného Československa. Rusové většinu země osvobodili od nacistů a poté ji nejprve prostřednictvím místních komunistů, následně okupačních vojsk čtyřicet let ovládali. Češi jako Slované by měli být Rusům blíže, ale velká dávka pragmatismu je spojuje spíš s Američany. Srovnávat dva velké národy, které jsou si navíc v mnoha ohledech - například v imperiálním pocitu všemohoucnosti - velmi podobné, s národem malým zavání tak trochu fraškou. Ale zkusme posměšky odhodit.

Vidíme se na Západě

V prosincovém průzkumu agentury CVVM o tom, ke kterým národům chovají Češi největší sympatie, dopadli daleko lépe Američané než Rusové. "Obecně máme tendenci se v posledních dvaceti letech řadit k Západu a dívat se na Východ jako na něco méněcenného," říká autor výzkumu Jan Červenka. Zdůrazňuje ale, že vztah Čechů k oběma velmocem je mnohovrstevnatý a složitý. Češi jsou kvůli svým historickým zkušenostem citliví na velmocenskou politiku, dlouhodobě například kritizují americkou zahraniční politiku. "Pokud jde o kulturní vzorce chování, tak jsme samozřejmě blíže Americe, ale i ruská společnost se v tomto ohledu hodně amerikanizuje. Pak je otázka, co je ruský kulturní vzorec chování," říká Červenka.

Američané si takřka automaticky tykají. Rusové si vykají a používají jako druhé jméno otčestvo, čili křestní jméno otce, což svým způsobem nahrazuje oslovení "pane". Češi si spíš vykají, ale automatické tykání je stále častějším jevem.

Američané hrají hokej, Rusové hrají hokej, Češi také hrají hokej, ale v poslední době ne tak dobře.

Američané neváhají stěhovat se za prací, Rusové na to nejsou zvyklí, za socialismu to měli prakticky zakázáno. Češi se za prací nestěhují především z vlastní pohodlnosti.

Američané jsou jedním z nejvíce věřících národů na světě, víra je názorovým pilířem většiny Američanů a návštěva kostela tam patří k běžné součásti života. Být v USA ateistou znamená být téměř společenským vyvrhelem. Hájit svobodu náboženství patří mezi jedno ze základních práv, na které jsou Američané hrdi.

Rusové teprve nedávno znovu objevili své pravoslavné kořeny, víra je pro ně v těchto letech hlavně pokusem pochopit, kam se národ během posledních sta let dostal. Je to takový zoufalý pokus o znovunalezení identity.

Češi nejčastěji považují kostely za ozdobu krajiny, kterou se z nevysvětlitelných pohnutek vyplatí navštívit na rodinném výletě a jednou za rok na Vánoce. Na jejich názory většinou katolická a protestantská minulost nemá příliš velký vliv. 

Pro Američany je nejdůležitější měřitelný individuální úspěch, nejčastěji penězi nebo společenským dopadem jejich jednání. Pro Rusy je nejdůležitější status, který se dává na odiv například posledním modelem luxusního vozu. Můžete být relativně chudý, ale musíte mít moc, proto třeba nemá ruská policie potíže s náborem nováčků.Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv

Češi jsou vůči úspěšným lidem spíš podezřívaví. Ale důraz možná kladou víc na osobní úspěch, podobně jako Američané: loňský krizový rok podle průzkumu STEM byl v hodnocení úspěchu společnosti nejhorší od roku 1994. Ale zároveň 53 procent Čechů uvedlo, že v osobním životě se jim vedlo dobře.

Slovanský fatalismus

Češi mají s Rusy společnou jistou odevzdanost osudu. "S Rusy máme společný fatalismus," říká Jiří Schneider, programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií, který se mimo jiné zabývá i vztahy obou velmocí.

Schneiderův názor potvrzuje nedávný průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos. Průzkum se týkal dopadů krize, nicméně pomáhá ilustrovat obraz aktivních, na úspěch a na individuální štěstí orientovaných Američanů a odevzdaných Slovanů. V lepší budoucnost věřilo 44 procent Američanů, ale jen 29 procent Rusů a 25 procent Čechů. V loňských průzkumech Eurobarometru Češi patřili mezi nejskeptičtější národy v Evropské unii, pokud šlo o vyhlídky na zlepšení ekonomické situace.

Na druhé straně, Američané se svými ideály svobody se zasloužili o vznik samostatného Československa a po roce 1989 hlavně ze Spojených států proudily tisíce mladých učitelů angličtiny, která Čechům otevřela mnohé dveře doma i ve světě. "S Američany nás v lepších chvílích spojuje jakýsi historický idealismus, který je patrný zejména při pohledu mimo českou kotlinu," říká Jiří Schneider.

Poměrně výstižně vyjádřil pozici Čechů mezi oběma velmocemi Luboš Dobrovský, bývalý ministr obrany, který má zkušenosti s Rusy jako jejich spolužák i český velvyslanec a který jako ministr obrany začal českou armádu přeorientovávat na Západ. "S Američany nás spojuje kulturně civilizační základ. S Rusy nás spojuje špatná zkušenost," říká Dobrovský. "A mám obavy, abychom špatnou zkušenost neměli společnou i s Američany, pokud bude pokračovat současná politika prezidenta Obamy."


Rusko versus USA - kultura, sport, školství

Kultura

Divadlo

Česká divadla ovládá nyní spíš ruský než americký živel. Od
60. let se sice na českých divadlech pevně zabydlely hry amerických dramatiků v čele s Arthurem Millerem a Tennesee Williamsem, kteří psali realistické a psychologické hry kritizující západní společnost, klasici ruského divadla se však v současnosti hrají víc. Především Anton Pavlovič Čechov.

Film

Mrazík a Jen počkej, zajíci jsou v Česku dodnes zaručenými televizními hity. V českých kinech však ruskou tvorbu v posledních 20 letech jednoznačně válcuje Hollywood. Z ruské produkce u nás uspěla snad jen upírská fantasy Noční hlídka a její pokračování Denní hlídka. Rusům se daří spíš na české klubové scéně, mladí ruští tvůrci mají vlastní podsekci například na MFF v Karlových Varech.

Knihy

Po roce 1989 se roztrhl pytel s knihami ze Západu a především z USA. Anglo-americká produkce měla evidentně navrch a dodnes platí, že mladý americký autor vyjde v českém překladu spíše a snáze než mladý autor ruský. Ani truhlice anglo-americké literatury ovšem není bezedná a ne vše je skvost. I proto se nakladatelé vracejí k ruským klasikům, jako jsou Tolstoj, Dostojevskij, Bunin nebo Bulgakov.

Sport

Fotbal

Ve fotbale na celé čáře vítězí Rusové, kterých hrálo v nejvyšší české soutěži přesně o sto procent víc než Američanů. Slovy jeden. V minulé sezoně hostoval na Spartě ruský útočník Alexandr Prudnikov. Američan u nás nikdy žádný nehrál, což je dáno i tím, že "soccer" není v USA zdaleka tak populární jako jiné sporty.

Hokej

USA i Rusko patří mezi hokejové velmoci. Hned po převratu hráli v Olomouci Američané Popiel a Weiss, ale výrazně více přišlo Rusů. Od revoluce v extralize hrála skoro padesátka Rusů. V letošní sezoně byli jen dva. Naopak se letos v Čechách zvedla nová americká vlna. Přišlo sedm hokejistů z USA. Donedávna brali Češi NHL jako vrchol, v posledních letech ale zesílil odliv do ruské Kontinentální ligy. Třeba Jaromír Jágr bral v Omsku větší peníze, než by dostal v NHL. Zatím je víc Čechů v NHL, ale KHL se v jejich počtu na nejlepší ligu světa pomalu dotahuje.

Basketbal

Americký vliv je cítit i v českém basketbalu. Z 12 týmů mužské ligy nemají Američana v sestavě jen Opava a Vyšehrad. Naopak Nymburk jich má šest. Nejedná se ale o hráče na úrovni NBA, jde spíš až o "třetiligové" basketbalisty. Ruský vliv v českém basketbalu je výrazně menší.

Školství

Střední školy/vysoké školy

Rusů 688 /2256 - Rusy táhne do Česka hlavně možnost získat diplom ze země EU.

Američanů 43/189 - Američané studují v Česku spíš na pobočkách "svých" univerzit .

Který jazyk je populárnější?

26 688 středoškoláků se učí rusky

436 720 středoškoláků se učí anglicky

(údaje MŠMT za rok 2009)

Kriminilita

77 Rusů

12 Američanů

Tolik Rusů, respektive Američanů bylo v Česku dosud stíháno, obžalováno či odsouzeno.