Nečekaně rychle a za zvláštních okolností přišel ve čtvrtek večer na svět malý chlapeček. Jeho maminku zastihly porodní bolesti nečekaně při nákupu v pražské Libni, zavolala si proto pomoc ze zdravotní záchranné služby.

"Ke dvaadvacetileté rodičce dorazili za necelých pět minut od přijetí tísňového volání a protože kontrakce na ženu přicházely již po čtyřech minutách, spěchali s ní do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení," uvedla v tiskové zprávě mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Ve tři kilometry vzdálené Fakultní nemocnici Na Bulovce však odmítli posádku ze sanity přijmout. Místní personál se podle mluvčí odvolával na vyhlášený stop-stav, jelikož v tu chvíli asistovali u dvou jiných porodů.

"Záchranka přivezla ženu, která se chystala rodit, ve velmi nešťastné chvíli, kdy zrovna porodní lékařka se věnovala velmi komplikovanému porodu, kdy hrozilo, že rodička vykrvácí," řekl mluvčí nemocnice Jakub Hofman.  

Porod bez komplikací

"Nepomohly ani telefonické intervence dispečerky našeho zdravotnického operačního střediska," dodala tiskové mluvčí. "Posádka rychlé zdravotnické pomoci nastávající maminku na nosítkách převezla duchapřítomně zpět do sanity - vzdálené pět metrů od porodnického sálu - kde se jim během několika okamžiků podařilo porodit chlapečka," popsala Ernestová další průběh dramatického večera.

Porodnice z Bulovky místo sebe vyslala kolegu gynekologa. "Okamžitě přiběhl a vše vyřešil. Odstřihl pupečníkovou šňůru, zajistil novorozeně i maminku, vše se obešlo bez problémů. Miminko i maminka jsou v pořádku v naší péči," řekl mluvčí nemocnice. Zdůraznil, že žádný skandál se nestal, byla to jen souhra nešťastných událostí.

Na druhý pokus se již podařilo maminku i novorozence předat do péče lékařů v nemocnici. Podle Ernestové zůstává otázkou, co by se stalo v případě nenadálých komplikací a kdo by byl za případný nezdar odpovědný. 

Porody v sanitce nejsou běžné 

Porody v sanitce nebo v terénu nebývají příliš časté. Pokud už žena porodí dítě mimo nemocnici, většinou je to proto, že se do porodnice nestihla dostat včas.

Například letos v půlce března nestihla do porodnice dojet mladá žena, chlapce porodila u benzinové stanice na pražské Jižní spojce. Loni v prosinci porodila ještě v sanitce holčičku žena v Brně. Roli porodníka musel zvládnout muž, jehož těhotnou ženu loni v srpnu v Jílovém u Prahy překvapily porodní bolesti. Pomáhal mu operátor na lince.

Související