Rusko stále vnímá Českou republiku podle bývalého prezidenta Václava Havla jako svou zájmovou sféru. Je třeba to zohlednit v zahraniční politice, řekl v pátek ČTK a České televizi Havel. S Ruskem je podle něho nutné mít dobré partnerské vztahy.

"Ke každému partnerství patří otevřenost. Máme otevřeně říkat, co si myslíme o tom, jak tam střílejí nepohodlné novináře," uvedl exprezident. Narážel tím zřejmě na vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské z října 2006. Najatý vrah ji zastřelil u jejího domu. Počátkem loňského roku byli v Moskvě zavražděni další opoziční aktivisté, advokát Stanislav Markelov a novinářka Anastasija Baburovová.

Havel: Vliv Ruska je sofistikovanější

Upřímnost a otevřenost ve vztahu s Ruskem je podle Havla dokladem, že nejde o účelovou záležitost. "Zároveň je třeba ale být bdělý. Putinovský režim opravdu jakoby dál sofistikovanějšími způsoby, než se to dělo dříve, opravdu jako by nás pořád vnímal trošku jako svoji zájmovou sféru, své blízké zahraničí, zemi, kde jeho vliv má být větší než v zemích jiných," upozornil Havel.

Česká zahraniční politika by na to měla reagovat podle něho například snahou o diverzifikaci dodávek plynu a ropy, které proudí do ČR právě z Ruska.

Podle Havla se zdá, jako by se v Rusku určitá agenda nenápadně přesouvala od bývalého prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina k současnému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Havel soudí, že je to "ku prospěchu věci".

Bývalý český prezident se vyjádřil také ke čtvrtečnímu summitu USA-Rusko, při kterém prezidenti obou států podepsali novou smlouvu START o snižování jaderných zbraní. Dokument je podle Havla další ze série dohod, které zeměkouli nezachrání, protože i po snížení počtu jaderných hlavic "stejně může vyletět desetkrát do povětří". "Nicméně je to cesta dobrým směrem, to je samozřejmé," uvedl exprezident.

Podle jeho vyjádření teprve budoucnost ukáže, zda bude skutečně počátkem jaderného odzbrojování ve světě. V principu je podle Havla správné vizi mít a jít jejím směrem. O myšlence bezpečnějšího světa bez jaderných zbraní hovořil Obama v Praze před rokem. "Je patrno, že prezident Obama, který na začátku rozmanité vize rozvinul, se pokouší je v dostupné míře naplňovat," podotkl Havel.