Vizitka Jaroslava Zavadila

Rok narození: 1944

Vzdělání: Absolvoval Střední odborné učiliště ČKD, obor elektromontér a vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Dobrušce.

Současná funkce: Od dubna 1997 je místopředsedou ČMKOS.

Profesní kariéra: Pracoval jako elektrotechnik v ČKD Trakce Zkušebna lokomotiv (1961 až 1968). V letech 1968 až 1989 působil ve Stavostroji a. s. v Novém Městě nad Metují.

Funkce v odborech: Kariéru odborového předáka zahájil jako předseda ZO OS KOVO Stavostroj a.s., Nové Město nad Metují (od prosince 1989). V letech 1994 až 1997 zastával funkci místopředsedy OS KOVO, který sdružuje pracující v kovoprůmyslu a je největším svazem v ČMKOS. V dubnu 1997 se stal místopředsedou nejsilnější odborové centrály ČMKOS, kterou tehdy vedl Richard Falbr. Funkci obhájil dvakrát (v roce 2002 a 2006), kdy už v čele ČMKOS stál Milan Štěch.

 

Novým předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se stal dosavadní místopředseda Jaroslav Zavadil. Ve funkci nahradí odstupujícího Milana Štěcha. Zavadila, který byl jediným kandidátem na post předsedy, zvolili delegáti 337 ze 370 hlasů. Jako první z místopředsedů byl zvolen Václav Pícl 220 hlasy ze 358 platných. O pozici druhého místopředsedy se rozhodovalo v druhém kole. V něm zvítězila Radka Sokolová. Získala 186 hlasů z 355 platných a svého protikandidáta Víta Samka porazila o 23 hlasů. Informovala o tom volební komise sjezdu ČMKOS.

Vítězství Zavadila bylo prakticky jisté, protože byl jediným kandidátem. Předcházející předseda Štěch oznámil svůj odchod v lednu. Jako důvod uvedl dlouhé období, po které ČMKOS řídil, a povinnosti místopředsedy Senátu.

"To, kolik hlasů jste mi dali, je pro mě obrovská výzva a chci přesvědčit ty, kteří mi hlasy nedali," řekl Zavadil ve svém projevu k delegátům sjezdu.

Pícl vystudoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích. V letech 1979 až 1988 působil jako učitel, v letech 1988 až 1998 jako ředitel základní školy. V letech 1998 až 2002 byl poslancem a místopředsedou Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny. V letech 2002 až 2006 působil jako první náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Doposud působil jako místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

Zatímco Zavadil je nestraník, Pícl je členem ČSSD a předsedou její odborné komise pro školství a vzdělávací politiku. Souběh funkcí odborářských předáků s jejich členstvím v politické straně byl přitom dříve často kritizován. Pícl proto ve svém předvolebním proslovu oznámil, že pokud bude zvolen, požádá o pozastavení členství v ČSSD.

"Věřím, že se nám podaří vytvořit takový tým, že odbory budou tou silou, která se dokáže zastat zájmů zaměstnanců," řekl Pícl v projevu k delegátům.

O pozici místopředsedy se ucházelo celkem sedm lidí - Alexandr Burda, Jiří Cingr, Jana Koubová, Pícl, Samek, Pavel Skácelík a Sokolová. Počet místopředsedů se nově snížil ze tří na dva, z těch současných funkci obhajuje Samek, Zdeněk Málek naproti tomu na post již nekandiduje.

Burda je prvním místopředsedou Nezávislého odborového svazu Policie České republiky, Cingr vede regionální radu odborových svazů ČMKOS Ústeckého kraje, Koubová je členkou předsednictva Odborového svazu ECHO, který sdružuje zaměstnance v energetických a chemických podnicích. Pícl působí jako místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, z této organizace kandiduje i Skácelík, který už místopředsedou ČMKOS byl v letech 2002 až 2006. Samek je v současnosti pověřen řízením úseku místopředsedy ČMKOS pro legislativu, Sokolová kandiduje z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.