Situace v České republice je krizová. Pokud ve volbách zvítězí pravice, nebude postavení zaměstnanců procházkou růžovou zahradou. Proto by si měli lidé podrobně přečíst programy politických stran a jít k volbám. Na dnešní tiskové konferenci po skončení sjezdu odborů to řekl nový předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

"Naším hlavním záměrem je udržet standardy, kterých jsme dosáhli, a nepřipustit, aby se nadále snižovaly," prohlásil Zavadil. Jde například o zákoník práce, zákon o zaměstnanosti či důchodový systém. "Díky tomu, že jsme protestovali proti některým pokusům o reformu, tak se je nepodařilo prosadit," řekl Zavadil.

Důležité ovšem podle něho je, jak dopadnou parlamentní volby. "Z programů některých politických stran nich se dá vyčíst, jaké ataky na zaměstnance se dají očekávat," říká Zavadil. Především pravicoví politici podle něj hovoří o větší flexibilitě zaměstnanců a o jejich nižší ochraně.

"Podle našeho názoru jsou to řeči, které se neopírají o žádný pragmatický základ," říká Zavadil. Podle průzkumu Evropské komise mezi členskými státy EU Česká republika údajně patří k osmi státům s největší flexibilitou trhu práce. Z hlediska ochrany naopak Česká republika patří mezi sedm států s nejhorší ochranou zaměstnanců. "Proto apelujeme na zaměstnance, aby šli volit," dodává Zavadil.

Před novým vedením ČMKOS ovšem stojí i boj s úbytkem členských základen odborových organizací. "Není to způsobeno tím, že lidé nesouhlasí s odbory, ale že v letech 2006 až 2009 bylo zavíráno mnoho podniků," říká nová místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. Proto mnoho zaměstnanců, kteří opustili zaměstnání, skončilo i v odborech.

"Určitě není žádný jednotný recept, jak získávat nové členy. Naším úkolem je vysvětlit veřejnosti, proč podnikáme jednotlivé kroky například v ochraně zákoníku práce či při snaze o důstojné důchody," říká Sokolová. Proč odbory dělají to, co dělají, proč se snaží, aby nebyl zrušen zákoník práce, aby byly důstojné důchody, dodala.