Německá rocková skupina Scorpions, která příští týden zahájí v Ostravě volební kampaně ČSSD Moravskoslezského kraje, je volebním tahákem nejméně za 2,5 milionu, ale možná až za 12,5 milionu korun. ČSSD honorář prozradit nechce, z odhadu Davida Urbana z agentury D Smack U Promotion, která patří k největším pořadatelům koncertů v ČR, ale vyplývá, že náklady by se mohly pohybovat ve výše uvedeném rozpětí.

Urban ČTK řekl, že koncert takové skupiny stojí kolem 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun). Pokud ovšem tak populární skupina vystupuje na politických akcích, pak se prý může honorář vyšplhat i několikanásobně výš. Urban odhadl, že se v takovém případě může vyšplhat až na půl milionu eur (12,5 milionu korun).

Podle médií účast Scorpions pomohl zajistit bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, na jehož kampani kapela také vystupovala. ČSSD do Ostravy přijede také podpořit bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a slovenský premiér Robert Fico.

Kampaň nejméně za 160 milionů

Sociální demokracie vyčlenila na volební kampaň 160 milionů korun, očekává se ale, že tuto částku překročí.

Podle mediálních informací letos zahraniční hudební hvězdy zvýšily honoráře a pořadatelé festivalů musejí sáhnout hlouběji do kapsy.

Sociální demokracie už tradičně sází kromě podpory politiků ze sousedních zemí na podporu zpěváků a hudebních skupin. Na jejich volebních akcích vystupuje nejčastěji Michal David. Vítězná hokejová píseň Správnej tým v jeho podání provází i letošní volební mítinky ČSSD. Zazněla také 13. března na programové konferenci v teplickém Krušnohorském divadle.

Na známé osobnosti či skupiny z hudebního světa sázejí také jiné politické strany, a to i v zahraničí. Hnutí za demokratické Slovensko vedené Vladimírem Mečiarem, které třikrát za sebou vyhrálo volby, v roce 1998 pozvalo na akce spojené se svým předsedou známé zahraniční osobnosti. Média tehdy psala, že se nechali zlákat milionovými honoráři. Vedle syna francouzského herce Jean-Paula Belmonda přijela na Slovensko například světová modelka Claudia Schifferová, italské herečky Claudia Cardinalová a Ornella Mutiová a jejich francouzští kolegové Claude Brasseur a Gérard Depardieu.

Související