Osm až dvanáct procent pacientů v zemích EU utrpí během své hospitalizace v nemocnici újmu, kterou mu způsobil zdravotnický personál. Nejčastěji jde o chyby z nedbalosti, jako je například nesprávně podaný lék, chyba při chirurgickém výkonu či rozvinutí infekce, které se přitom dalo zabránit.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková nyní chce, aby jí nemocnice všechny tyto prohřešky dobrovolně hlásily. Na ministerstvu kvůli tomu vznikne pracovní skupina, která bude data shromažďovat. Nemocnice mají povinnost začít chyby hlásit nejpozději do června.


"Toto nařízení platí pro zdravotnická zařízení přímo řízená ministerstvem, očekáváme však, že toto doporučení budou akceptovat i ostatní," řekla Jurásková.
 
Nemocnice budou mít povinnost evidovat například pády pacientů, nesprávně podané léky, chyby v diagnostice a další prohřešky personálu. "V zahraničí je taková zkušenost, že první rok zařízení hlásí jen technické problémy, druhý rok si troufnou napsat, že někdo jiný něco zkazil a tepve třetí až čtvrtý rok dokáží uvést, že něco zkazili sami," řekl David Marx, který se zabývá sledováním kvality nemocnic.

Systém "chybových hlášení" nebude represivní, upřesnila ministryně. Podle ní je důležité získat ucelené informace o chybách, ke kterým v nemocnicích dochází, aby se pak mohla případně vydat další doporučení pro zdravotníky, na co si dávat pozor. "Pokud by po oznámení chyby následoval trest, příště by už zdravotníci nic nehlásili," řekla Jurásková. Taková praxe platí například v Dánsku nebo Velké Británii. "Je tam zakázáno hlášení o chybách v nemocnicích používat v trestně-právním řízení," uvedl Marx.

"Pro pacienty je tento systém výhodný. Platí, že zařízení, které své chyby nemonitoruje, je nebezpečnější než to, které o nich má přehled," řekl náměstek ministryně Marek Šnajdr.