Na ministerstvo školství putuje protestní dopis se zdánlivě kuriózní žádostí: Několika romským sdružením se nelíbí obsah Ladovy knihy Kocour Mikeš a žádají, aby se nadále nesměla používat jako učební pomůcka.

"Dostali jsme informaci od jednoho našeho spolupracovníka, že se ve školách pracuje s knihou Kocour Mikeš. Autor v ní varuje před zlými cikány, to je šíření exodu," stěžuje si Václav Miko, předseda sdružení Roma Realia.

V knize se opravdu vypráví, že neznámý muž hodil na Mikeše pytel a poté ho odnesl do vozu. "(Mikeš) Ještě zoufale vykřikl: 'Babičko!', ale muž jej uhodil a pohrozil mu, že ho zastřelí, jestli ještě mukne! Milé děti, ti lidé byli cikáni!," píše se v dětské knížce. 

Miko kvůli pasáži považuje Ladu za rasistu. "Nejde o výraz cikán, jde o to, co vyplývá z té ukázky. Lada je rasista. Říká tím: vidíte, jak jsou zlí! Je hrozné, jak to generalizoval. Možná to beru moc emotivně, ale dotklo se mě to, proto říkám, že je rasista," řekl serveru iDNES.cz Miko.

"Už není mezi námi, nelze po něm chtít opravu, ale já osobně bych zakázal všechny jeho knížky," uvedl na Ladovu adresu předseda sdružení. Pokud resort školství jeho žádosti o stažení publikace nevyhoví, je připraven podat trestní oznámení.

Sdružení ROMEA se ohradilo

Jiné občanské sdružení ROMEA, které mimo jiné provozuje informační portál romea.cz, se vůči postoji Václava Mika ohradilo.

"(...) Dopis s požadavkem stažení pohádkové knížky je čistě aktivitou pana Mika a jeho spřátelených sdružení. Nejedná se tedy o názor obecně sdílený romskou komunitou", napsalo sdružení v tiskové zprávě zaslané serveru iHNed.cz.

"Josef Lada, stejně jako spousta jiných autorů, užíval ve své tvorbě termín, jenž i samotní Romové považovali v dané chvíli za neutrální. Nejde o to teď přepisovat všechny tituly, které obsahují termín Cikán, ale diskutovat o kontextu, v němž vznikají díla nová," uvedlo sdružení ROMEA.