Prezident Václav Klaus ve čtvrtek podle očekávání na Pražském hradě jmenoval novou ministryni Rut Bízkovou a pověřil ji řízením ministerstva životního prostředí. Úřad bývalá členka ODS převezme od ministra zemědělství Jakuba Šebesty (nominovaný ČSSD).

Pokud po květnových sněmovních volbách vznikne nová vláda rychle, nepřesáhne mandát Bízkové pár měsíců. Přesto Klaus popřál Bízkové úspěch ve funkci. Poznamenal také, že se ještě nestalo, aby ihned po jmenování nového člena vlády začala jeho kritika. Proti Bízkové vystupují nevládní organizace.

Hned po jmenování ve čtvrtek odpoledne Fischer Bízkovou uvede do funkce v jejím úřadě. Poměr sil mezi ČSSD a ODS se ve Strakově akademii vyrovnal, obě budou mít po osmi nominantech, občanští demorkaté navíc obsazovali post šéfa vlády.

Personální změny ve vládě premiéra Jana Fischera nastaly po odchodu Strany zelených. Bývalý ministr Jan Dusík rezignoval kvůli sporu s předsedou vlády o rychlost posouzení přestavby uhelné elektrárny Prunéřov. Zelení pak přestali vládu podporovat a k odchodu přemluvili i ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába. Jeho úřad převezme pod své kompetence sám Fischer.

Prunéřov posoudí ex-mluvčí ČEZu 

Posouzení modernizace elektrárny Prunéřov zatím není uzavřeno. Bízková do dnešního dne působila na ministerstvu jako náměstkyně. Až se stane ministryní, chce si dát několik dnů čas na prostudování dokumentace. Správní rozhodnutí už je hotové a čeká pouze na její schválení.

Kritici projektu, vedle Strany zelených také ekologické organizace, upozorňují na to, že Bízková byla v 90. letech zaměstnankyní skupiny ČEZ jako mluvčí uhelných elektráren. Nyní má shodou okolností rozhodovat o zakázce pro svého bývalého zaměstnavatele. Nová ministryně životního prostředí byla mimo jiné nominována na ekologickou anticenu Ropák 2006 za podporu navýšení emisních limitů v Česku a za podporu vývozu elektrické energie.

Bízková již minulý týden uvedla, že chce, aby se úřad zaměřil na čerpání peněz z evropských fondů, zvážil úpravy dotačního programu Zelená úsporám a víc se otevřel veřejnosti, a to veřejnosti podnikatelské, odborům i nevládním organizacím. Rozhodující podle ní je, že úřad po jejím jmenování znovu nabude autonomie. Kritici uspořádání, v němž Šebesta vedl i ministerstvo zemědělství, totiž poukazovali na spory obou úřadů v náhledu na ochranu přírody.  


Vizitka Rut Bízkové

Datum narození: 19. července 1957

Vzdělání: Vystudovala vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a postgraduální studium matematiky.

Současná funkce: Od září 2006 náměstkyně na ministerstvu životního prostředí, je ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.

Profesní kariéra: Od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku. V letech 1994 až 1998 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Členství v politických stranách: Byla členkou ODS, ze které vystoupila v úterý 6. dubna 2010.

Rodina: Vdaná, má jedno dítě.

Ostatní:

- Je hlavní autorkou publikace Životní prostředí v České republice 1989-2004.

- Byla nominována na ekologickou anticenu Ropák 2006 za podporu navýšení emisních limitů v Česku a za podporu vývozu elektrické energie.

- V roce 2007 upozornil deník Právo na to, že MŽP přidělilo dotace ve výši téměř 10 miliónů korun firmě DHV CR, v jejímž vedení stojí manžel Bízkové. Ta ale odmítla, že by přidělení peněz jakkoli ovlivnila.

Související