Zavřená letiště

Kvůli popelu z islandské sopky svůj vzdušný prostor plně uzavřely tyto země:

Velká Británie, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Švýcarsko, Rakousko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Bělorusko, Ukrajina, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Slovinsko,

Částečné uzavření: Francie, Německo, Itálie, Litva, Polsko, Norsko, Švédsko, Srbsko

Letadla v ČR nebudou kvůli oblaku sopečného prachu z Islandu létat nejméně do pondělních 12:00. Uzavřena zůstává také většina hlavních evropských letišť (viz box v levém sloupci).

Vzdušný prostor nad ČR a velkou částí Evropy je uzavřen kvůli islandské sopce Eyjafjallajökull, která se před časem probudila a ve středu začala chrlit popel a dým, který se šíří směrem k jihovýchodu. Hrozí totiž nebezpečí, že by letecké motory mohl vážně ohrozit sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku, který se dostal do ovdzuší po výbuchu sopky.

Aktuální dění sledujte ZDE 

Kvůli oblaku sopečného prachu přestaly v Česku létat i vrtulníky letecké záchranné služby.

Panují také obavy, že uzavření vzdušného prostoru zkomplikuje řadě státníků cestu na nedělní pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který před týdnem tragicky zemřel při letecké havárii u Smolenska.

Milionové ztráty

Letecké společnosti na ruzyňském letišti musely už v pátek zrušit přes 180 odletů a stejný počet příletů, podobná je situace i dnes. Jen do 10:00 byly zrušeny dvě desítky odletů a podobný počet příletů. České aerolinie, stejně jako další společnosti, nabízejí změnu letenky na jiné datum, případně vracejí žadatelům peníze.

Firma v pátek odhadovala škody na desítky milionů korun, podle BBC ztrácí letecké společnosti při největší uzavírce vzdušného prostoru od druhé světové války asi 130 milionů liber denně.

Po celé Evropě bylo v pátek zrušeno kolem 16 tisíc letů, tedy asi dvě třetiny plánovaných spojů. Meteorologové varují, že situace se během soboty zhoršila. Británie a Irsko, které v pátek začaly postupně rušit omezení, znovu zavedly zákaz letů nad svým územím nejméně do sobotní půlnoci.

Úřad Eurocontrol, který koordinuje leteckou dopravu nad Evropou, konstatoval, že se mrakpohybuje směrem na jih a jihovýchod a stále může být pro letadla vážnou hrozbou.

Agentura AP uvedla, že podobné omezení letového provozu svět zažil naposledy po teroristických útocích v New Yorku 11. září 2001.

Video: Záběry po výbuchu sopky Eyjafjallajökull (text pokračuje níže)

 

Mezi uzavřenými letišti jsou i ta nejvytíženější v Evropě - londýnské Heathrow, letiště Charlese de Gaulla v Paříži nebo to ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zrušení letů vyvolalo mimořádný zájem o další druhy dopravy. Zástupci společnosti Eurostar provozující vlaky v tunelu pod kanálem La Manche uvedli, že jízdenky jsou až do pondělka vyprodané a že na takový zájem o své služby nepamatují.

Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové je i v Česku zájem větší než v běžnou sobotu, proti mimořádnému návalu v pátek je však dnes zájemců asi třetina.


Velký zájem je především o vlaky do Německa, například o spoje do Drážďan, Berlína, Norimberku a Mnichova. Dráhy proto některé vlaky posilují o jeden až tři vagony. To se týká i vlaků do Budapešti a nočního spoje do Moskvy, který byl v pátek zcela vyprodaný.

Lidé mají zájem například i o Barcelonu nebo Kodaň, kam se běžně nejezdí, řekla mluvčí.

Zvýšený zájem hlásí i autobusoví dopravci. Společnost Eurolines uvedla, že registruje mnohonásobně vyšší poptávku po autobusových spojích než v pátek, aktuálně jde o desítky až stovky klientů. "Nejvyšší poptávka zůstává po Bruselu, Paříži, Frankfurtu a Londýnu," informovala společnost. Firma proto posiluje dnešní odjezdy do Bruselu, Frankfurtu a Paříže ve 22:30.

Společnost dodala, že zajistila rezervace na přepravu do Anglie přes kanál La Manche a první autobusy do Londýna pojedou z Prahy v pondělí.

Odborníci zatím nedovedou předpovědět, jak dlouho mohou omezení trvat. "Je pravděpodobné, že popel bude ze sopky vycházet s takovouto intenzitou ještě několik dnů nebo týdnů. Ale to, jak to ovlivní dopravu, závisí na počasí," sdělil agentuře AP islandský geofyzik Einar Kjartansson. Vše podle něj záleží na tom, kterým směrem bude foukat vítr.

"Stojí za to připomenout, že poslední erupce sopky Eyjafjallajoekull trvala více než dvanáct měsíců," doplňuje ho pro BBC profesor Bill McGuire z Londýnské univerzity. Středeční výbuch vynesl částečky prachu až do výšky přes 16 kilometrů.

Představitel NATS Philip Avery připomněl, že například v roce 1989 narušil vlet do mraku sopečného popela funkčnost všech čtyř motorů u letounu typu Boeing 747 společnosti KLM za letu z Amsterodamu na Aljašku. Motory se po proletu popela podařilo opět nahodit tak, aby letadlo bezpečně přistálo, ale byly vážně poškozeny.   

ON-LINE: Sopečný mrak z islandské sopky komplikuje leteckou dopravu téměř v celé Evropě

Sledovali jsme online

 
16.4.2010 11:48 | 11:48 Vulkanický popel v Česku

Mrak zřejmě během dneška zastaví letecký provoz na českém území zcela. Dispečeři předpokládají, že v poledne se uzavře pražské mezinárodní letiště, o hodinu později se provoz letadel zastaví nad celou Českou republikou.

Modely, které mají meteorologové k dispozici, předpokládají, že oblak bude zvolna přecházet přes střední Evropu k jihovýchodu. V přízemních hladinách nezhorší výrazně dohlednost, může se však projevit jemným nánosem na předmětech na zemi.

Oblak vulkanického popela z islandské sopky by se měl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) objevit na území České republiky přibližně mezi 12:00 a 14:00.

16.4.2010 11:49 | 11:53 Nebezpečí pro letadla

Oblak sopečného popela ohrožuje letadla hned několika způsoby. Především může zanést vzduchové cesty motorů, které chladí jejich horké části.

"Je to jev abnormální, který skutečně není vhodný pro letecký provoz, a proto se letecká doprava dočasně odklání z postižených míst. Ta opatření jsou zcela na místě," uvedl Lubomír Stříhavka, vedoucí technického oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Kromě možného kolapsu motoru můžou popel a další sopkou vyvržené materiály poškrábat povrch letadel, především skla pilotní kabiny. Dalším nebezpečím je snížení viditelnosti, popel prý navíc zvyšuje možnost srážek, neboť na jeho zrnech se kondenzují vodní páry.

16.4.2010 11:51 | 12:00 Na Ruzyni je klid

Dnes dopoledne vládne na pražském ruzyňském letišti klid. V dlouhých frontách u přepážek leteckých společností čekají desítky lidí, situaci ale většinou berou klidně, někdy i s humorem. Někteří čekají, zda nebudou moci odletět pozdějšími spoji, jiní se chtějí vydat na cestu autobusy, vlakem nebo autem.

"No co, chtěli jsme letět do Petrohradu, pojedeme tedy někam jinam. Třeba do Maďarska do lázní," řekly ČTK se smíchem dva starší manželské páry z Olomouce. Zda skutečně poletí, si ověřovaly ještě ve čtvrtek večer, o zrušení letu se ale dozvěděly až na cestě do Prahy. "Pojedeme tedy autem za teplem, i když máme připravené teplé oblečení," dodaly.

Mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová ČTK sdělila, že na dnešní den bylo zatím zrušeno 49 letů, ve čtvrtek 58 spojů.

16.4.2010 11:53 | 12:15 Tisíce lidí na letištích

Jen málokdo ví, jak ho vyslovit, ale tisícům lidí se to slovo nejspíš pořádně vryje do paměti - Eyjafjallajökull. Ledovec na Islandu, pod nímž se po téměř dvou staletích probudla k životu sopka. Už druhý den z ní vychází mračna popela a oblak, který přechází nad Evropou, tak zastavil provoz na desítkách letišť.

Tisícům lidí, kteří čekají na svůj spoj, tak nezbývá nic jiného, než zvolit jiný druh dopravy nebo využít provizorní lůžka.

Fotogalerii nadete ZDE. 

16.4.2010 11:57 | 12:18 Ruzyně zrušila desítky letů

Pražské ruzyňské letiště by mělo kolem poledne uzavřít svůj provoz. Na poslední chvíli bylo odbaveno ještě ještě několik především charterových letů, uvedla mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Podle ní bylo od rána zrušeno cca 50 příletů, cca 50 odletů. Odpoledne očekávají dalších 260 zrušených letů. Kdy bude provoz obnoven, to zatím nikdo neví.

Na Ruzyni čekají tisíce cestujících. "V normální den projde letištěm 30 tisíc lidí," odhadla Lagronová.
16.4.2010 12:08 | 12:20 Zrušen letový provoz v Praze

Nad Prahou byl pár minut po poledni uzavřen vzdušný prostor. Podle scénáře Řízení letového provozu (ŘLP) by se ve 13 hodin mělo uzavřít nebe nad celým Českem.

Již v dopoledních hodinách byl omezen letecký provoz nad severozápadní částí ČR tak, jak postupoval vulkanický mrak z islandské sopky. 

Podle mluvčího ŘLP Richarda Klímy půjde zřejmě o vůbec největší uzavírku kvůli přírodním živlům v dějinách českého letectví.  

16.4.2010 12:16 | 12:26 Předpověď na víkend

Mapy Norského meteorologické institutu předpovídají, že se mrak během soboty nad Evropou rozptýlí.

V neděli kolem šesté hodiny ráno tak sice už například nad Polskem nemá být přímo oblak sopečného popela, z mapy však vyplývá, že téměř nad celým kontinentem bude ovzduší plné prachu, který podle odborníků také může komplikovat leteckou dopravu. Nad Irskem a Francií by se navíc měl prach mísit s deštěm.

Také meteorologická služba AccuWeather tvrdí, že problém s duchnou sopečného popela přetrvá maximálně do neděle. Opačného názoru je Einar Kjartansson z islandské meteorologické služby, který tvrdí, že problémy mohou trvat i několik týdnů. Vše bude podle něj záležet na aktuálních povětrnostních podmínkách.

16.4.2010 12:22 | 12:35 Odklad polského smutku?

Problémy v letecké dopravě přinesly komplikace také organizátorům nedělního pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.

Zatím ale vše probíhá podle plánů, podle zpravodaje žádná z diplomatických delegací svou účast nezrušila. Byl však uzavřen provoz na letišti v polském Krakově.

Jacek Sasin z polské prezidentské kanceláře naznačil, že by kvůli komplikacím mohl být odložen i nedělní pohřeb Lecha Kaczyńského. "Nevím, co se může stát, příslušné úřady situaci neustále sledují. Pokud nebudou moci v Krakově přistávat zahraniční hosté a nebude tam možné převézt těla prezidentského páru, může to ovlivnit průběh naplánovaných smutečních obřadů," prohlásil Sasin.

16.4.2010 12:37 | 12:43 Islandské letiště funguje

Ačkoli v Evropě se postupně uzavírá jedno letiště za druhým a komplikace se dominovým efektem šíří i do okolního světa, hlavní islandské letiště Keflavik zůstalo pro dopravu otevřeno.

Ironický fakt má na svědomí zřejmě místní povětrnostní situace, která oblak popele zanesla nad evropský kontinent.
16.4.2010 12:44 | 12:48 Když se nelétá, vzrostl zájem o vlaky

Výrazná omezení v letecké dopravě nad Evropou zvýšila zájem o mezinárodní jízdenky Českých drah. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského je zájem na pražském Hlavním nádraží o desítky procent větší než je běžné. Dráhy budou dočasně posílat za hranice delší vlaky.

"Na Hlavním nádraží byly otevřeny všechny přepážky, které jsou technicky vybavené pro mezistátní odbavení cestujících. Bude také prodloužena pracovní doba některých přepážek mezistátního odbavení," uvedl Šťáhlavský. Zaměstnanci drah prý podobný "šrumec" na nádraží nepamatují.

Největší zájem je prý o vlaky do Německa a Rakouska. Dráhy proto posílí mimo jiné vlaky do Drážďan a Vídně.

16.4.2010 12:46 | 12:54 WHO: Zůstaňte raději doma

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala Evropany, aby raději zůstali ve svých domovech, pokud se začne popel z islandské sopky snášet na zem. Varování platí především pro osoby trpící astmatem a nemocemi dýchacího ústrojí, informovala agentura AP.

Mluvčí WHO David Epstein konstatoval, že jeho organizace nezná přesná zdravotní rizika, jež by mohl oblak sopečného popela představovat. Mikroskopické částečky jsou ale pro lidi potenciálně nebezpečné, pokud se začnou usazovat na zemi. Jejich vdechování může působit dýchací obtíže.

Podle Epsteina dnes oblak setrvává vysoko v atmosféře, s výjimkou venkovských částí jižního Islandu. WHO nadále situaci pečlivě monitoruje.

16.4.2010 12:47 | 12:47 Vulkán dál chrlí popel

Islandský vulkán pod ledovcem Eyjafjallajökull nadále chrlí do vzduchu velká oblaka sopečného popela a zatím nejeví známky, že by jeho aktivita měla ochabnout. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na místní experty.

"Situace je víceméně stejná jako ve čtvrtek, erupce pokračuje, sopka stále vybuchuje, stále vypouští horké plyny," řekl vulkanolog Ármann Höskuldsson z islandské univerzity. "Očekáváme, že to potrvá další dva dny, možná i víc. Moc dní to tímto tempem ale již pokračovat nemůže. Množství magmatu, které sopka může vychrlit, je omezené," dodal.

16.4.2010 13:22 | 13:28 Nebe nad Českem je uzavřené

Řízení letového provozu ve 13:00 uzavřelo vzdušný prostor nad Českou republikou. Důvodem je oblak sopečného prachu, který se šíří z Islandu.

Výjimkou jsou pouze letiště v Brně a Ostravě, která se uzavřou až ve 14:00, pražská Ruzyně je zavřena už více než hodinu.

16.4.2010 13:29 | Zůstaňte raději doma a méně větrejte

Děti, senioři a lidé s nemocným srdcem a dýchacími obtížemi by se kvůli sopečnému prachu z Islandu, jehož oblak zasahuje i Českou republiku, dnes odpoledne raději neměli zdržovat venku. Lze doporučit omezení vycházek a větrání v budovách, stojí ve vyjádření Státního zdravotního ústavu (SZÚ), které poskytl ČTK.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu se určitý podíl prachových částic může dostat i do přízemních vrstev atmosféry, ne však ve vysokých koncentracích.

"Momentálně je to nad Krušnými horami. Jsou to malé částečky, ale padá to i na zem," řekla kolem 13:00 ČTK odbornice na hygienu ovzduší ze SZÚ Růžena Kubínová.

Prachové částice mohou způsobit dráždění spojivek a dýchacích cest. "Děti a staří lidé by neměli vycházet ven, stejně jako lidé s onemocněním srdce a dýchacích cest," uvedla. Nemocní by podle ní neměli zapomenout brát dlouhodobě užívané léky.

16.4.2010 13:42 | 13:42 Odhad škod

Uzavírka leteckého provozu na českém nebi a ruzyňském letišti postihne tisíce pasažérů Českých aerolinií a bude stát národního dopravce desítky milionů korun.

"Kvůli uzávěrám v jiných evropských městech muselo být již v počátku dne zrušeno 20 dnešních letů, v důsledku uzavření pražského letiště neodletí dalších 80 letů," řekla mluvčí firmy Hana Hejsková. Seznam zrušených letů bude aktualizován na internetových stránkách aerolinií.

Cestující ČSA si mohou letenky bezplatně přebookovat na jiný termín, případně dostanou peníze zpět bez storno poplatků. Provoz na kontaktním centru firmy dnes narostl desetkrát oproti běžnému dni. Přestupujícím pasažérům, kteří v Praze na letišti uvízli, zaplatí dopravce ubytování.

Škody sčítá i další český dopravce, kterým je Travel Service. Ten musel dnes zrušit několik pravidelných letů, které provozuje pod značkou Smart Wings. Jak uvedla mluvčí Vladimíra Dufková, rovněž Travel Service umožní cestujícím bezplatné překnihování, případně vrátí celou zaplacenou částku. Firma rovněž řeší situaci klientů cestovních kanceláří, které využívají charterových letů TS.

16.4.2010 14:44 | 14:49 Z Osla do Bruselu taxíkem

Herec John Cleese z legendární britské komediální skupiny Monty Python se dnes kvůli problémům v evropské letecké dopravě, způsobeným popelem z islandské sopky, vydal z norské metropole Osla do Bruselu taxíkem. Čtrnácti až šestnáctihodinová cesta ho vyjde na 3800 eur (asi 96 tisíc Kč).

"Prověřili jsme všechny možnosti, ale žádné lodě ani jízdenky na vlak nebyly dostupné. Můj báječný asistent pak rozhodl, že nejjednodušší bude objednat taxi," řekl Cleese norské televizi TV2.

16.4.2010 14:45 | 15:01 Pohled do historie

Přes sto drobnějších i závažných případů letových komplikací kvůli sopečnému popelu zaznamenaly ve světě meteorologické a letové služby od roku 1983.

1) V červnu 1982 letounu Boeing 747 britské letecké společnosti British Airways ve výšce přes 12 tisíc metrů náhle vypověděly všechny motory. Letadlo, které letělo na lince z Kuala Lumpuru do australského Perthu, začalo ztrácet výšku, když se zhruba v letové hladině 4000 metrů jeden z motorů "chytil". Boeing nouzově - ale úspěšně - přistál v Jakartě. Příčinou byl popel z vývěru indonéské sopky Galunggung. 

2) Jen o několik dnů později měl obdobné problémy letoun Boeing 747 společnosti Singapore Airlines, který se dostal do oblasti vulkanického oblaku. Letounu přestaly pracovat dva motory, ale pilotovi se rovněž podařilo úspěšně přistát v Jakartě. 

3) V prosinci 1989 letěl z Amsterodamu do aljašského Anchorage letoun Boeing 747 společnosti KLM s 244 lidmi na palubě. Při přistávacím manévru se ve výšce 7500 metrů dostal do pásma sopečného popela z nedalekého vulkánu Redoubt. Všechny čtyři motory umlkly a stroj několik minut padal. Výšku nabral až dva kilometry nad zemí a bezpečně přistál. Po přistání odstranili experti z každé turbíny letadla 80 kilogramů popela.

16.4.2010 14:47 | 15:05 Na dovolenou míří stovky Čechů

Uzavření českých letišť se osobně dotkne nejméně dvou a půl tisíc českých turistů, kteří by měli v pátek nebo o víkendu odjet na dovolenou.

"Dnes odpoledne má odlétat s českými turisty například charterový let do Tuniska, do Egypta a v noci na Kubu a do Kostariky. O víkendu mají odletět zájezdy několika přímými lety do Egypta, Tuniska, Turecka a na Kanárské ostrovy," uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Zároveň upozornil, že klienti nemají nárok na odškodnění. 

16.4.2010 15:35 | 15:35 Klaus do Polska eventuálně pojede vlakem

Prezident Václav Klaus se v neděli pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského zúčastní, i kdyby mrak sopečného prachu neumožnil jeho přepravu letadlem. Prezidentský pár by do Krakova na smuteční obřad odjel vlakem v neděli po 6:00. ČTK to dnes řekl hradní mluvčí Radim Ochvat.

Řízení letového provozu dnes uzavřelo vzdušný prostor nad Českou republikou. Z Prahy nebudou létat letadla minimálně do sobotního rána, vyloučeno není ani pozdější omezení. Do Krakova jezdí jeden přímý vlak denně, který vyjíždí kolem 21:30 s příjezdem asi v 6:30 dne následujícího. Prezident by tak mohl vlakem jet část cesty například do Ostravy a odtud dojet autem.

16.4.2010 16:06 | 15:48 Vlaky jsou vyprodané

Výrazná omezení v letecké dopravě nad Evropou kvůli sopečnému mraku zvýšila zájem o mezinárodní jízdenky Českých drah. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského je zájem na pražském Hlavním nádraží o desítky procent větší než je běžné, některé noční vlaky už jsou vyprodané.

Jízdenku už cestující neseženou například do nejbližšího moskevského rychlíku, který z Prahy vyjíždí ve 23:00, nebo do nočního vlaku vyšší kvality EuroNight z Prahy do Amsterodamu. Velký zájem je také o vlaky do Německa a Rakouska, dráhy se proto rozhodly některé z nich prodloužit o několik vagonů.

"Na Hlavním nádraží byly otevřeny všechny přepážky, které jsou technicky vybavené pro mezistátní odbavení cestujících. Bude také prodloužena pracovní doba některých přepážek mezistátního odbavení," uvedl Šťáhlavský. Zaměstnanci drah prý podobný shon na nádraží nepamatují.

16.4.2010 16:49

16:45 Český geolog: Lidstvo kráčí na pokraji propasti 

Mračna sopečného prachu ve stratosféře mohou ovlivnit počasí a úrodu v příštích dvou až třech letech na velké části Země. Jak velký dopad bude mít aktivita islandského vulkánu Fimmvorduhals, se podle šéfa Geologického ústavu Akademie věd Václava Cílka zatím říci nedá, ale dějiny lidstva ukazují, že sopečné výbuchy vedly i k zániku civilizací.

Sopečný prach ve stratosféře je podle Cílka globální problém, protože ho proudění na rozhraní mezi troposférou a stratosférou zhruba ve výšce deset kilometrů roznese po celé zeměkouli. Prach odstíní sluneční záření, prachové částečky fungují jako nukleační jádra vodních kapek, takže více prší, a tak sopečný výbuch ovlivní počasí, vysvětlil geolog.

Ve střední Evropě a tedy i v České republice to podle Cílka znamená, že se urodí méně obilí. Obilí je totiž původem stepní tráva, takže mu víc vadí mokro než sucho. "Největší hladomory, historicky vzato, v Čechách byly z vlhka," podotkl geolog. Islandská sopka upozorňuje lidstvo na problém zemědělské půdy a potravin. Státy, které si uvědomily, jak je to s půdou celosvětově, ji už začaly skupovat. Saudská Arábie kupuje farmy o stotisících hektarech všude po Africe. Zahraniční společnosti skupují pozemky i v Česku, uvedl geolog.

Lidstvo, které nemá dostatečné zásoby potravin, podle Cílka kráčí na pokraji propasti. "Jiná věc je, že se do ní skoro nikdy nespadne," uvedl. Zemětřesení a vlny cunami jsou tragické, ale jen místní katastrofy. "Když ale vulkán chrlí sopečný prach do atmosféry, tak by měl málem zasedat krizový štáb," uvedl geolog s nadsázkou.

16.4.2010 17:01 | 17:00 Vrtulníky záchranné služby přestaly létat

V Česku přestaly létat vrtulníky letecké záchranné služby. Nebudou zasahovat do soboty.

16.4.2010 18:06 | 18:00 Omezení letecké dopravy stojí 200 milionů dolarů denně
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes odhadlo, že v důsledku sopečného prachu, který se šíří z Islandu do nitra kontinentu, zaznamenají letecké společnosti kvůli nucenému omezení provozu ztráty přes 200 milionů dolarů denně. Podle agentury Reuters k tomu je třeba ještě přičíst náklady spojené s přesměrováním letů a péči o cestující, kteří uvízli v domovských letištích.
16.4.2010 19:40 | 19:40 Provoz se chystá přerušit i mnichovské letiště

Jako poslední velké německé letiště se dnes večer chystal přerušit provoz Mnichov.

Komplikace už mnoho vrcholných politiků na vlastní kůži pocítilo. Například speciál s německou kancléřkou Angelou Merkelovou musel při návratu ze Spojených států neplánovaně přistát v Portugalsku. Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva si dnes zřejmě musel prodloužit pobyt v Praze.

Herec John Cleese z legendární britské komediální skupiny Monty Python se kvůli kolapsu dopravy vydal z norského Osla do Bruselu taxíkem za 3800 eur (asi 96.000 Kč).

16.4.2010 20:01 | 20:00 Obnovení provozu se možná protáhne

Provoz na evropských letištích by podle nejnovějších informací BBC mohl být přerušen ještě mnohem  déle, než jen do sobotního rána.

Také ostatní země uzavírají svá letiště. Maďarsko tak učinilo v 19:00 hod.

Částečně uzavřít vzdušný prostor se chystá i Rumunsko. Letiště na severozápadu země by měla být mimo provoz od 03:00 hod. v noci z pátku na sobotu.

16.4.2010 20:48 | 20:45 Vulkán chrlí méně popela. Ryanair zrušil některé lety

Podle vědců je vulkán stále aktivní, chrlí již však méně popela než doposud. 

Letecká společnost Ryanair zrušila všechny lety v severní Evropě až do pondělí 13:00 hodin.

Výbuch islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull zkomplikoval život také čelnému islandskému vulkanologovi Árnimu Snorrasonovi. Odborník na sopečnou činnost uvízl v Nizozemsku, protože mrak popela vychrleného vulkánem zastavil leteckou dopravu ve velké části Evropy. 

"Ta situace pro mě není optimální," citovala dnes vulkanologa agentura DPA. "Bylo by lepší, kdybych teď byl doma," dodal Snorrason, který byl v době výbuchu sopky na vulkanologickém sympoziu v Amsterodamu.

Snorrason se chce co nejdříve na Island vrátit, v sobotu proto zamíří lodí do Británie. Nepředpokládá však, že by odtud mohl v dohledné době pokračovat letadlem. "Co jsem se dozvěděl z domova, situace kolem vulkánu se sotva změnila. Sopečná aktivita pokračuje," řekl vulkanolog.

16.4.2010 21:11 | 21:11 Švýcarsko uzavře letiště
Letiště uzavře také Švýcarsko. Podle informací BBC se tak stane ještě dnes ve 22:00 hodin.
16.4.2010 21:12 | 21:20 Eurolines posílí víkendové autobusové spoje

Společnost Eurolines posílila v sobotu a v neděli kvůli výpadku letecké přepravy v Evropě autobusové spoje do Bruselu, Frankfurtu a Amsterdamu. Na sobotu je připraven mimořádný spoj do Německa a Belgie s odjezdem ve 22:30. Další spoje odjíždějí v neděli v 16:00 do Paříže, v 17:00 do Frankfurtu a Amsterdamu a ve 22:30 do Bruselu. Bohužel nelze zabezpečit dopravu do Velké Británie kvůli naprostému přetížení trajektů i Eurotunelu.

Cena jednosměrné jízdenky do Frankfurtu je 1500 Kč a do Bruselu 2100 Kč, uvedla Pavla Lauermannová z firmy Eurolines. Jízdenky je možné zakoupit on-line včetně elektronické jízdenky. Kancelář Eurolines v Praze na Florenci je otevřena denně od 06:30 do 22:30.

16.4.2010 21:24 | 21:20 Situace ve skotském vzdušném prostoru se zlepšuje

Národní letové provozní služby (NAT) v 19:00 hod. zmírnily uzavření skotského vzdušného prostoru, který zahrnuje Shetlanské ostrovy, Orkneje a Severní Irsko.

Počet Britů, kteří zůstali na zahraničních letištích a nemohou se dostat domů, se odhaduje na sto tisíc. Informace přinesl Mail Online.

16.4.2010 21:35 | 22:30 vědci analyzovali obsah vulkanického prachu
Vědci z univerzity v Sheffieldu analyzovali prach, který po celý den v nezvyklém množství padal na město. Konstatovali, že skládá z křemíku, kyslíku, vápníku, hliníku a sodíku a je jistě sopečného původu.
16.4.2010 22:25 | 22:40 Provoz v Británii se obnoví nejdříve v sobotu 12:00 hod.

Omezení řízeného vzdušného prostoru, které v současné době panuje po celé Velké Británii, zůstane přinejmenším do soboty 12:00 hod.

"Pokud jde o uzavření vzdušného prostoru, je to horší než po 11. září v roce 2001," uvedl mluvčí úřadu pro civilní letectví v Británii.  "Narušení je pravděpodobně větší, než cokoliv, co jsme viděli."

17.4.2010 09:19 | SO 9:00 Vzdušný prostor nad ČR zůstane uzavřený do 18:00

"Do šesté hodiny dneska večer se určitě létat nebude," uvedla mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová. Podle ní existuje velká pravděpodobnost, že lety nebudou moci být obnoveny ani po této hodině, kdy by měly být zveřejněny další informace, zasedá krizový štáb.

17.4.2010 09:21 | 9:15 Evropské země prodloužily omezení
Značná část evropského vzdušného prostoru zůstává uzavřena. Británie, Belgie a Švýcarsko prodloužily kvůli velkému mraku popela přerušení letového provozu nejméně do 20:00 SELČ. Žádné letadlo dnes nepřistane nejméně do 14:00 SELČ ani v Německu či na severu Francie včetně tří pařížských letišť Roissy, Orly a Bourget. Problémy hlásí i další evropské země.
17.4.2010 10:05 | 10:01 Nad ČR se nebude létat až do neděle
Vzdušný prostor nad ČR zůstane kvůli oblaku sopečnému prachu uzavřen do nedělních 12:00. Na základě dohody s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) a organizací Eurocontrol to rozhodl řídící štáb.
17.4.2010 10:44 | 10:45 Omezení prodloužena

Také v ostatních zemích se uzavření letového provozu prodlužuje. Na severu Itálie a v Nizozemsku nejméně do 14:00,v Německu a na severu Francie do 20:00, v Británii do půlnoci, v Dánsku do 2 hodin ráno a ve Finsku do nedělních 14:00. Ruský vzdušný prostor je sice otevřen, ale ruší se některé lety na sever a západ země. Na Islandu jsou letiště v provozu a na severu Švédska se vzdušný prostor postupně otvírá.

17.4.2010 10:55 | 10:55 Nádraží v obležení

Kvůli zastavení letecké dopravy jsou přetížené jiné druhy transportu. "U mezinárodní pokladny se tvoří fronta až 200m, další dlouhá je u úschovny zavazadel," popisuje redaktor iHNed.cz situaci na Hlavním nádraží.

Také společnost Eurostar provozující vlaky mezi Francií a Británií hlásí, že má vyprodáno až do pondělí.

17.4.2010 11:02 | 11:00 Uzavírky ve východní Evropě
Svůj vzdušný prostor uzavřely už i Ukrajina a Bělorusko.
17.4.2010 11:20 | 11:20 Aktivita sopky vzrostla
Aktivita islandského vulkánu se podle geologů zvýšila. Oblak sopečného popela z ní vystoupal asi do 8,5 kilometru. Díky vhodným povětrnostním podmínkám bude dnes poprvé po třech dnech, kdy je tato sopka aktivní, možné prozkoumat situaci z výšky. Jakmile se odborníkům podaří určit, kolik ledu roztálo, bude jednodušší říci, jak dlouho by mohla erupce trvat, řekl v rozhovoru pro AP islandský expert Magnus Tumi Gudmundsson.
17.4.2010 13:18 | 13:00 Létá se jen na jihu

Uzavření vzdušného prostoru oznámily během soboty další země východní a jihovýchodní Evropy. Otevřený zůstává letecký prostor jižní Evropy, včetně Španělska, jižní části Balkánu, jižní Itálie, Bulharska, Řecka a Turecka.

17.4.2010 13:54 | 13:45 Zvýšený zájem je i o autobusy
Zvýšený zájem hlásí i autobusoví dopravci. Společnost Eurolines uvedla, že registruje mnohonásobně vyšší poptávku po autobusových spojích než v pátek, aktuálně jde o desítky až stovky klientů. "Nejvyšší poptávka zůstává po Bruselu, Paříži, Frankfurtu a Londýnu," informovala společnost.
17.4.2010 14:21 | 14:20 Portugalský prezident se domů vrátí autem

Prezident Portugalska Aníbal Cavaco Silva se rozhodl dále neprodlužovat svůj pobyt v Praze, kde zůstal oproti plánům o den déle, a ještě dnes vyrazí na cestu domů autem. Na letadlo hodlá přestoupit ve španělské Barceloně.

Silva chce dnes autem dojet do 600 kilometrů vzdáleného Štrasburku na severozápadě Francie, kde přespí. V neděli chce pokračovat dalších 1150 kilometrů do katalánské metropole, odkud by měl letět do Lisabonu. Prezidentovi spolupracovníci itinerář cesty řekli portugalským novinářům, kteří se Silvou přijeli do Prahy.

Další členové delegace se vydají na cestu domů ve třech autobusech podle stejného itineráře jako hlava státu.

17.4.2010 14:44 | 14:23 Prezident Klaus zrušil návštěvu Lotyšska

Hrad kvůli sopečnému prachu ve vzduchu zrušil cestu Klause do Lotyšska. Měl tam odletět v pondělí, kvůli bezpečnosti se hledá nový termín.

17.4.2010 14:59 | 15:00 Zrušená sportovní utkání
Sopečný oblak nad Evropou ovlivňuje i sportovní dění, improvizovat museli například funkcionáři v německé bundeslize. Více o tom, jak kolaps letecké dopravy zasáhl sport čtěte ZDE.
17.4.2010 15:16 | 15:16 Na exkurzi do Ruzyně

Letiště Praha připravilo vzhledem k trvajícímu pozastavení letů na neděli od 9:00 exkurze do tranzitní zóny Terminálu 2. Kromě toho bude připravena také prohlídka nejmodernější letištní techniky - hasičských vozů a letištních speciálů. Ve spolupráci s Českými aeroliniemi bude možné se podívat i do letadel Boeing 737 a Airbus 320. K dispozici budou i autobusy, které zájemce provezou po letištních plochách kolem zaparkovaných letadel. Exkurze je pro účastníky zdarma, stejně jako parkování na určeném parkovišti PB pro automobily u Terminálu 2.

17.4.2010 16:59 | 16:45 Dovolená se komplikuje tisícům českých turistů
Počet českých turistů, kteří se kvůli erupci sopky na Islandu nemůžou dostat včas z ČR na dovolenou nebo ze zahraničí do Česka, se pohybuje kolem 15 tisíc osob. Ze zahraničí se kvůli zastavené letecké přepravě nedostanou do České republiky desítky tisíc turistů. Vyplývá to z kvalifikovaného odhadu, který ČTK poskytl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.
17.4.2010 17:49 | 17:45 Milionové ztráty

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) odhadlo, že v důsledku nuceného omezení leteckého provozu kvůli sopečnému prachu a popelu zaznamenají letecké společnosti denně ztráty přes 200 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun) - více čtěte ZDE.

17.4.2010 18:49 | 18:40 Mnohá letiště uzavřena až do pondělí

Německo a Británie dnes odpoledne oznámily, že prodlouží uzavírku svého vzdušného prostoru nejméně do nedělních 08:00 SELČ. Do pondělních 08:00 SELČ jsou uzavřena i pařížská letiště. 

Nad Českem bude vzdušný prostor uzavřen do nedělního poledne, nad severní Itálií do pondělních 08:00 SELČ. Prodloužení uzavírek dnes avizovala většina postižených zemí - nad Rakouskem nebude možné létat do nedělních 02:00 SELČ, nad Ukrajinou a Běloruskem pravděpodobně až do neděle a nad Slovenskem do odvolání. Polský letecký úřad dnes odpoledne oznámil, že Polsko dnes svůj vzdušný prostor neotevře.

Podle služby Eurocontrol se dnes nad Evropou uskutečnilo jen 5000 z plánovaných 22.000 letů. Do Evropy také dorazilo jen asi 70 z 300 transatlantických letů.

17.4.2010 19:50 | 19:50 Škody větší než po 11. září
Škody, které způsobilo rušení letů kvůli mraku sopečného popela z islandského vulkánu nad Evropou, už přesáhly úroveň roku 2001, kdy leteckou dopravu ve světě ochromily teroristické útoky na New York a Washington. S odvoláním na Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) to dnes oznámila agentura AFP. Podle služby Eurocontrol od čtvrtka už bylo zrušeno na 30.000 letů.
17.4.2010 20:06
20:00 Severní část svého vzdušného prostoru uzavřelo už i Španělsko.
17.4.2010 20:06 | 20:10 Několik delgací zrušilo cestu do Krakova
Hned několik světových státníků odřeklo svou účast na nedělním pohřbu tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Česká delegace, podobně jako například ukrajinští politici, přijede vlakem a autem. Podobnosti čtětě zde.
18.4.2010 10:02 | 10:02 Česká delegace vyjela vlakem do Polska
Česká delegace v čele s prezidentem Václavem Klausem v neděli odjela vlakem z Prahy na pohřeb polského prezidenta. Klaus s chotí Livií, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka vyrazili vlakem s pravidelným odjezdem v 6:11 z hlavního nádraží. Vystoupí v Bohumíně, odkud je do jihopolského Krakova dovezou auta.
18.4.2010 10:05 | 10:05 Vzdušný prostor nad ČR je zrušen do pondělního poledne
Vzdušný prostor nad ČR zůstane pro leteckou dopravu kvůli oblaku sopečného prachu a meteorologickým podmínkám uzavřen do pondělních 12:00, tedy o dalších 24 hodin. Rozhodl o tom řídící štáb, oznámil ČTK mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.
18.4.2010 10:44 | 10:44 Některé evropské země nebudou létat nejméně do pondělního rána
Již čtvrtý den trvá kolaps evropského a transatlantického letového provozu způsobený vulkanickým prachem z islandské sopky. Některé evropské země, například sever Itálie, Francie, Dánsko, Švédsko a ČR, prodloužily uzavření svého vzdušného prostoru až do pondělí. Vzdušný prostor Británie a Německa bude v neděli uzavřen nejméně do 20:00 SELČ. Od nedělního rána je přerušen letecký provoz i na všech bulharských letištích a na 11 letištích ve Španělsku, včetně Barcelony.

Dvě hlavní čínské letecké společnosti Air China a China Southern Airlines v neděli podle agentury Nová Čína ohlásily zrušení velké části letů do Evropy. Air China anulovala většinu spojů z Pekingu do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem, Londýna a Moskvy. China Southern Airlines oznámila zrušení linky z Pekingu do Amsterdamu.

18.4.2010 10:50 | 10:43 Kromě dopravních letadel dál nelétají ani vrtulníky záchranářů
Minimálně do pondělního poledne nebudou kromě dopravních letadel létat vinou oblaku sopečného prachu nad Českou republikou ani vrtulníky letecké záchranné služby. Uzávěra pro ně platí od pátečního odpoledne, řekl v neděli ČTK předseda Asociace zdravotnických záchranných složek a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.
18.4.2010 11:00 | 11:00 Pohřeb polského prezidenta bude bez Barrosa a rakouského Fischera
Pohřbu Lecha Kaczyńského se nezúčastní ani předseda Evropské komise José Barroso a rakouský prezident Heinz Fischer. Jejich mluvčí konečné rozhodnutí oznámili v sobotu v noci. Oba tak rozšířili dlouhý seznam světových politických představitelů, kteří se obřadu v Krakově nemohou zúčastnit. Barroso a Fischer se dlouho rozhodovali a čekali na vývoj situace.
18.4.2010 12:43 | 12:43 ČD posilují spoje až do noci ze středy na čtvrtek
Kvůli zastavenému leteckému provozu nad Evropou dále trvá zvýšený zájem o cestování z Česka po železnici. České dráhy proto stále vypravují posílené spoje. V případě nočních vlaků s tím počítají až do noci ze středy na čtvrtek, u denních spojů je možné očekávat posílení i během pondělí. ČTK to v neděli řekla mluvčí drah Radka Pistoriusová.

Posílený spoj v praxi znamená, že k obvyklému vlaku přidají dráhy jeden až tři vagóny navíc. Podle Pistoriusové se to týká například spojů do Vídně, Berlína, Mnichova nebo Moskvy. Proti běžným dnům se ale ve zvýšené míře prodávají jízdenky také například do Minska, Skandinávie nebo Švýcarska.

18.4.2010 13:25
Polde agentury Reuters oznámila letecká společnost British Airways, že kvůli sopečnému popelu v atmosféře ruší veškeré lety také v pondělí.
Související