Ministr financí Eduard Janota odhaduje, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o důchodech by za současného stavu systému mělo dopad na rozpočet v řádu desítek i stovek miliard korun. Vzniklou situaci podle něj bude jako svůj první úkol muset vyřešit nová vláda, která vzejde z květnových voleb. Janota je společně s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou připraven vypracovat určitá doporučení.

Podle Janoty bude muset vláda po volbách ihned hledat řešení, a to nejen v oblasti rozpočtové, ale i legislativně-technické. "Předpokládám, že i v pojmologii, terminologii budeme muset hledat cestu, jak z toho ven," podotkl ministr. Vláda musí hledat úspory, ne zvyšovat výdaje, upozornil. "Naše ekonomika nemá na to, aby důchody byly vypláceny v té podobě, jak si představuje stěžovatel, respektive mnozí, kterým by toto vyhovovalo, protože by měli vyšší důchody," zdůraznil Janota. V současnosti stát na důchodech ročně vyplatí okolo 340 miliard. Velký prostor pro zvyšování pojistného ve snaze získat dodatečné peníze už ministr nevidí.

Rozhodnutí se nezamlouvá i některým politiků. Šéf ČSSD Paroubek ostře zkritizoval "aktivistické rozhodnutí" ÚS o důchodech. Lídr ODS Petr Nečas žádá po vynesení verdiktu soudem urychlení prací na důchodové reformě.

Současný systém nevýhodný pro lidi s vysokým příjmem

 

ÚS zrušil s platností od 30. září 2011 výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Soudci dali za pravdu názoru, že systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Výpočet procentní výměry důchodu je podle ÚS protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost a v kombinaci s ostatními parametry důchodového systému negarantuje dostatečně právo na přiměřené hmotné zabezpečení. V důsledku se může verdikt soudu projevit na penzích až 95 procent občanů, míní generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

"Ta informace je velmi čerstvá a v podstatě potvrdila to, o čem jsme mluvili od doby, kdy se ten systém spustil, že toto není klasické pojištění," poznamenal ministr financí. Při pojištění totiž člověk vždy inkasuje podle výše svého pojistného plnění. "To zjevně v tomto případě nefungovalo," připustil Janota. "Jakmile to nebude pojištění, ale dávka, odvod, výplata, tak tam už možná ten prvek, který nyní vadí, hrát roli nebude," dodal.

Řešení by ministr osobně hledal v legislativně-technické oblasti. "Možná se půjde cestou kompromisu, možná to bude provázáno s daňovým systémem, protože pojistné s ním má zcela jistě vazbu," podotkl Janota. Problém bude muset nová vláda začít řešit brzy, neboť případné změny musí být hotovy do konce září příštího roku. "Takováto materie bude ve sněmovně projednávána minimálně půl roku. Já si nedělám iluze, že to bude jednoduchá novela zákona," zdůraznil.