Vedení ČSSD se hodlá detailně seznámit s podezřeními, které se v posledních dneh objevily kolem předsedy Poslanecké sněmovny a zároveň lídra stranické kandidátky v Olomouckém kraji Miloslava Vlčka. Do dnešního dne ho strana bránila, kritizovala ho nanejvýš za výběr jeho spolupracovníků.

Páteční politické grémium ČSSD požádalo Vlčka, aby do pondělí dodal podklady ke své kauze s dotací, která skončila v luxusním hotelu v Harrachově, a půjčkou, o níž informovala Mladá fronta Dnes (MfD).

Novinářům to řekl šéf oddělení PR a marketingu Lidového domu Petr Dimun. Strana se po obdržení podkladů hodlá podle něj věcí dále zabývat a vyjádřit se k ní.

Kauza č. 1 - Harrachovská dotace

Ve starší z Vlčkových kauz jde o podezření ze zněužití státní dotace 25 milionů, na které upozornily HN. Peníze měly být původně určené na veřejné neziskové sportoviště v Harrachově, ale skončily v luxusním hotelu. Za schválení žádosti se písemně přimlouval právě předseda dolní komory Parlamentu.

Hotel postavila firma PV Real. Její majitel Petr Vrtal později pracoval jako Vlčkův poradce nebo fotograf, ale smlouvu odmítl zveřejnit. Prostějovský podnikatel se ozval předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a zaslal dopis i ministrovi financí Eduardu Janotovi. "Zásadně nesouhlasí s tím, že by došlo ke zneužití této dotace," řekl dnes Dimun.

S komentáři je podle něj potřeba počkat na šetření ministerstva financí, které by mělo začít v pondělí. Zároveň prý probíhá kontrola finančního úřadu.

Kauza č. 2 - Nevrácená půjčka 

Na druhé údajné pochybení poukázala MfD. Popisuje, jak si Vlček v minulosti půjčoval peníze od svého bývalého asistenta, prostějovského advokáta Zdeňka Klapky. V jednom případě si podle deníku půjčil milion, ovšem peníze šly na účet někoho jiného. O druhou, dvouapůlmilionovou půjčku se spolu dodnes soudí.

"Je zřejmé a jasné, že se jedná o soudní spor dvou lidí, kde každá z těchto stran může média využít, popřípadě zneužít k nátlaku na protistranu, k tomu, aby si zvýšila své právní nároky," prohlásil dnes Dimun s tím, že se mu Klapka v přítomnosti svědka k podobnému postupu ve čtvrtek přiznal.

Vlček druhý dluh neuznává. Klapka byl jeho dlouholetým známým a ve volebním období 2002 až 2006 pro něj pracoval jako poslanecký asistent.Disponuje smlouvou, podle které měl Vlček peníze vrátit do konce roku 2006.

"Dost dobře nechápu, proč tři roky se táhnoucí soudní spor je nyní v zájmu médií, před volbami," poznamenal Dimun. Odmítl tvrzení deníku, že by první z půjček, která podle MfD prošla účtem Dalibora Miky, souvisela s dotací pro rekreační zařízení jeho otce. V něm Vlček s rodinou občas tráví dovolenou.

Vlček, který s novináři o těchto otázkách odmítá hovořit, má přesto politickému grémiu ČSSD celou věc vysvětlit. "On kontaktuje svého advokáta a připraví k tomu všechny podklady a v pondělí se k celé záležitosti ještě vrátíme a vyjádříme," uvedl Dimun.

Vlčkova mluvčí Kristýna Landová dnes ČTK na základě informací z rozpočtového výboru sněmovny sdělila, že dotace pro Mikovu společnost byla schvalována na konci roku 2007 a poskytnuta z rozpočtu na rok 2008. Je tedy podle ní zřejmé, že Vlčkova půjčka z roku 2005 s touto dotací nijak nesouvisí. "Podle dostupných informací navíc navrhovatelem pro poskytnutí této dotace nebyla ani sociální demokracie," dodala Landová.