Novými místopředsedy pražské ODS jsou náměstek primátora Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek, radní Prahy 9 Tomáš Portlík a starostka Újezdu nad Lesy Andrea Vlásenková. Informovala o tom ČTK.

Nové členy do vedení si pražská ODS zvolila poté, co v pondělí večer jeho část odvolala. Skončil mimo jiné i kontroverzní politik Milan Jančík. Pro jeho odvolání z funkce místopředsedy hlasovalo 87 přítomných, 21 delegátů bylo proti a 12 se zdrželo hlasování. 

Odvoláni byli také další z místopředsedů Tomáš Chalupa (76 hlasy) a Jiří Janeček (77 hlasy). Už dříve na svou funkci rezignovala místopředsedkyně Andrea Vlásenková, která však byla vzápětí znovu zvolena za místopředsedkyni.

Jiří Janeček je poslancem, pražským radním a předsedou ODS v Praze 11, Tomáš Chalupa pak starostou Prahy 6 a Andrea Vlásenková starostkou Městské části Praha 21.

První místopředseda ODS, starosta Prahy 13 David Vodrážka po hlasování uvedl, že změny ve vedení ODS byly nutné. "Bylo nutné, aby to nebyla jenom kosmetická změna, aby to byla změna razantní, která voličům řekne, že to myslíme vážně, že chceme se sebereflexí začít u sebe," řekl novinářům Vodrážka. Podle něho bylo cílem, aby se občanští demokraté v Praze sjednotili.

"Bylo vidět, že zhruba 80 hlasů bylo pro změny a 30 proti změnám, takže je vidět, že to jedno křídlo je ve velké menšině. My se je budeme snažit přesvědčit, že ta změna byla dobrá," dodal Vodrážka.

Hlasování na sněmu probíhalo veřejně, obvykle přitom bývá tajné. Rozhodovalo se o budoucnosti celého vedení kromě předsedy pražské ODS Pavla Béma a 1. místopředsedy Pavla Klegy.

Jančík: Do očí mi nikdo žádnou kritiku neřekl

Na programu sněmu, který probíhá v pražském Top Hotelu, původně personální otázky nebyly. Pražská regionální rada, která se sešla hodinu před začátkem sněmu, ale rozhodla, že sněm by měl tyto záležitosti projednat.

"Musím respektovat rozhodnutí tohoto orgánu, vnímám to jako demokratické rozhodnutí se vším všudy. V této době je to nevhodné, protože by bylo daleko legitimnější, kdyby se tak stalo před volbami nebo po volbách," řekl po hlasování novinářům Jančík.

Uvedl, že se v nejbližší době pokusí o comeback. "Myslím, že i toto dnešní rozhodnutí je velkou motivací a začíná převažovat to, že bych kandidovat mohl, ale rozhodnutí přijde v červnu," dodal starosta Prahy 5, který v minulosti čelil podezřením z nabírání černých duší nebo podivného hospodaření na radnici.

"Jeho mediální obraz není dobrý a škodí pražské ODS, přičemž někdy je to jeho působení i démonizováno," uvedl před jednáním místopředseda ODS David Vodrážka.

Jančík ještě před řed začátkem sněmu prohlásil, že mu nikdo z kolegů do očí žádnou kritiku neřekl. Podobný postoj zaujal i další z odvolaných místopředsedů Jiří Janeček. "Nevyčetli mi nic. Byl jsem tam asi trošku přihozenej," komentoval výsledek hlasování.

Hlasy pro odvolání Jančíka začaly sílit poté, co expředseda ODS Mirek Topolánek opustil svou funkci. Někteří straníci tehdy upozorňovali, že "očistný proces" by se neměl zastavit u Topolánka, ale odejít by měl například i místopředseda strany Ivan Langer nebo Milan Jančík.

ODS má nyní podle některých průzkumů veřejného mínění v Praze historicky nejnižší preference. Metropole přitom bývala tradiční baštou občanských demokratů a strana tam dlouhodobě vítězila v každých volbách. O síle této organizace ODS svědčí mimo jiné to, že ze 78 současných poslanců ODS jich bylo 14 zvoleno právě v hlavním městě.