Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková chce dát z programu Zelená úsporám čtyři miliardy korun na zateplování veřejných budov v majetku měst a obcí. Program jim chce jednorázově otevřít ve druhé polovině letošního roku. Města by tak mohla získat peníze na zateplování škol nebo ústavů péče pro seniory. Dosud z programu stát dotuje zateplování rodinných a družstevních domů.

Bízková v úterý řekla, že s návrhem musejí souhlasit prodejci emisních kreditů, hodlá s nimi o jednorázovém otevření fondu jednat. Od nich ministerstvo životního prostředí získalo na program více než 17 miliard korun.

Čerpat finance z fondu, do kterého přispěli hlavně Japonci, se podle Bízkové daří. Zatím je smluvně vázáno 2,5 miliardy korun, podle dosavadních trendů by se podle ministryně ale nepodařilo do roku 2012, kdy program končí, vyčerpat všechny finance. "Je třeba počítat především s letošní a příští stavební sezonou," zdůraznila na tiskové konferenci.

Analýzy podle ní také prokázaly, že díky programu se daří oživovat v době hospodářské krize stavebnictví.

Bízková také chce, aby firmy v Moravskoslezském kraji více investovaly do moderních technologií, a snížily tak emise. Ministryně sdělila, že to patří k jejím prioritám v úřadu. Ví, že její mandát je časově omezený, proto si vybrala takové priority, které je schopna naplnit. Firmám v Moravskoslezském kraji, který sužuje špatné ovzduší, chce nabídnout peníze z evropských fondů.

Bízková také nabízí individuální přístup pro původce znečištění. Ministerstvo s nimi bude konzultovat možnosti, jak mohou co nejjednodušeji dosáhnout na podporu.

Bízková provedla personální změny a zrušila sekci klimatu

Nová ministryně také provedla personální změny na úrovni náměstků. Zrušila funkci náměstka pro klima, kterou dosud zastával Aleš Kuták, a zároveň i celou jeho sekci. První náměstkyní se stala Veronika Hunt Šafránková, která se osvědčila v době českého předsednictví EU.

Bízková zastávala do minulého čtvrtka, kdy ji prezident Václav Klaus jmenoval ministryní, místo náměstkyně pro politiku a ekonomiku ochrany životního prostředí. Do této funkce nyní jmenovala dosavadního ředitele sekce politiky a ekonomiky Miroslava Hájka. Pod něj bude nově spadat i ochrana klimatu.

Speciální ministerskou sekci ochrany klimatu založil exministr a bývalý šéf zelených Martin Bursík v dubnu roku 2007, téma ochrany klimatu bylo jeho prioritou. Kutáka tehdy jmenoval náměstkem ministra a ředitelem nově zřízené sekce, do té doby byl Kuták Bursíkovým poradcem pro dopravní problematiku.
Související