Nejoblíbenějším americkým manažerem je Ken Powell, šéf jedné z největších amerických potravinářských firem General Mills. Pětapadesátiletého Powella si jeho zaměstnanci váží zejména proto, že má jasně stanovené priority a obchodní strategie. Powell tak v žebříčku oblíbenosti amerických manažeřů, který sestavil server glassdoor.com a zveřejnil časopis Forbes, porazil daleko známějšího Steva Jobse z Applu, kterého časopis Fortune na konci loňského roku jmenoval šéfem desetiletí.

Žebříček vzešel z ankety, v jejímž rámci odpovídali zaměstnanci firem na otázku "Schvalujete způsob, jakým se váš šéf chopil řízení firmy?". Jobs skončil až třetí, přestože v něm jeho podřízení vidí charizmatického lídra, schopného strhnout okolí pro "svou věc".

Mezi výkonné ředitele dvou velkých amerických firem se vklínil prezident Stanfordovy univerzity John Hennessy, který je zároveň členem správní rady Googlu a Cisco System.

Důležité přitom je, že všichni hlasující odpověděli kladně na otázku: Desítka nejoblíbenějších manažerů má jedno společné. Nejlépe hodnocení šéfové strávili ve svých firmách řadu let. "Všichni pracují pro svou společnost nejméně deset let," říká zakladatel serveru glassdoor.com. Tim Besse. "Polovina z nich pracuje pro jednu společnost nepřetržitě dokonce třicet let," dodává. Příkladem za všechny je vítěz Ken Powell, který do General Mills nastoupil hned po dokončení školy v roce 1979.

Lloyd Blankfein, šéf banky Goldman Sachs, která je nyní vyšetřována kvůli podezření, že investorům do cenných papírů zatajovala důležité informace, skončil v hlasování zaměstnanců čtvrtý. Server glassdoor.com prováděl anketu ještě předtím, než se aféra" provalila".

I tak je jeho vysoké umístění překvapením, protože již delší dobu sklízí kritiku. Nejprve za spornou roli, kterou v Goldman Sachs sehrál, když prostřednictvím různých finančních nástrojů pomáhal řecké vládě "manipulovat" s údaji o výši jejího dluhu. Potom kvůli vysokým bonusům, které banka (v krizi čerpající státní pomoc) za loňský rok vyplatila. Blankfein dostal v médiích co proto také za svůj výrok, že banka je pouze "vykonavatelem Boží vůle". Mezi pětici nejoblíbenějších manažerů se vměstnal také šéf Googlu Eric Schmidt. "Velmi si ho vážím. Umí výborně motivovat a má silné vize," uvedl v anketě jeden ze zaměstnanců.

Cílem serveru glassdoor.com, který podává informace o pracovních i platebních podmínkách ve zhruba 80 tisících firmách, je pomoci uchazečům o práci zorientovat se na trhu. "Je to obdoba webových stránek TripAdvisor, kde mohou turisté hlasovat například o nejlepších hotelích. U nás, mimo jiné, zaměstnanci hodnotí své šéfy," uvedl Besse.


Nejoblíbenější manažeři v USA


* Procenta vychází z toho, kolik zaměstnanců odpovědělo kladně na otázku: "Schvalujete způsob, jakým se váš šéf chopil řízení firmy?" Tedy ti zaměstnanci, kteří se volby zúčastnili.

Všichni muži zastávají ve svých společnostech funkci CEO, s výjimkou Johna Hennessyho, který je prezidentem Stanford University
Zdroj: Forbes


Ken Powell je skvělý manažer, který má jasně stanovené priority a obchodní strategie.

uvedli na adresu svého šéfa zaměstnanci General Mills