Tendr Českého statistického úřadu (ČSÚ) na generálního dodavatele informačních technologií za 462 milionů korun bez daně pro sčítání lidu v roce 2011 může pokračovat. Veřejnou zakázkou provázelo důvodné podezření z korupce.

Do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci, z nichž jako nejvýhodnější vybral ČSÚ nabídku firmy Hewlett-Packard. Podle softwarové firmy Unicorn, která skončila na druhém místě, byl prý vítěz znám dopředu.

Poté, co na případ jako první upozornily HN loni v prosinci, se jím začala zabývat i protikorupční policie, obě strany podezírala z pletichy. "My jsme tu věc odložili a předali Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)," uvedl Roman Skřepek, mluvčí policie.

A státní úřad rozhodl, že byla zakázka v pořádku a zastavil proto správní řízení, které vedl s ČSÚ. "ÚOHS neshledal v postupu zadavatele při stanovení technických kvalifikačních předpokladů porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl ve středu předseda úřadu Petr Rafaj.

Tendr je nutný pro celostátní sčítání lidu, domů a bytů plánované na březen 2011, ČSÚ tak může pokračovat v přípravách na sčítání. "Jakmile nabude rozhodnutí ÚOHS právní moci, okamžitě podepíšeme smlouvu s vítěznou firmou na generálního dodavatele informačních technologií, kterou je společnost Hewlett Packard," sdělil ČTK mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů Ondřej Kubala.

ÚOHS se začal zakázkou zabývat na základě vnějšího podnětu. Ve správním řízení se úřad zabýval stanovenými kvalifikačními předpoklady v zakázce. Zkoumal i věci, které se úřad dozvěděl z médií i písemných sdělení firem, které si vyzvedly zadávací dokumentaci. "Na základě posouzení všech příslušných podkladů, zejména pak dokumentace o veřejné zakázce, ÚOHS správní řízení zastavil," podotkl Rafaj.

Pokud by úřad zakázku zrušil celou nebo část kroků ČSÚ v zakázce nebo by vydal nějaký předběžný zákaz, příprava sčítání lidu by se pozdržela a zkomplikovala. "Začátek dubna je pro nás milníkem, kdy je nutné buď urychleně realizovat vysoutěženou nabídku, nebo zahájit úkony k výběru nových dodavatelů," řekl již dříve ČTK místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Česku hrozila ostuda

Odložit sčítání přitom nejde. Evropská unie totiž stanovila datum, ke kterému musí ČSÚ dodat evropskému statistickému úřadu Eurostat výsledky sčítání. Pokud by se prošetřování tendru i nadále protahovalo, počítal ČSÚ s náhradním technickým řešením tak, aby fungovaly alespoň základní funkce systému. Efektivnost sčítání by pak ale byla nižší.

Smlouva měla být podepsána už 19. prosince. Poté, co se v HN objevily informace, že tendr mohla provázet korupce, požádal Český statistický úřad ÚOHS o přezkoumání tendru. Šéf neúspěšné firmy Unicorn Vladimír Kovář podle svých slov před koncem tendru dostal nabídku koupit si za 20 milionů dva hlasy komise, která o přidělení zakázky rozhodovala.

ÚOHS se ve správním řízení zabýval stanovenými kvalifikačními předpoklady v zakázce. Zkoumal i věci, které se úřad dozvěděl z médií. Oslovil také firmy, které si vyzvedly zadávací dokumentaci. "Valná většina z nich označila soutěž jako pro ně nediskriminační," podotkl Rafaj.  

ČSÚ v souvislosti s tendrem zvažuje právní kroky vůči společnosti Unicorn. "V průběhu uplynulých měsíců došlo k nehorázným, nepodloženým a neprokázaným útokům na dobré jméno Českého statistického úřadu, jeho konkrétních zaměstnanců a některých dalších osob spojených s tímto výběrovým řízením," prohlásil místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. O konkrétní podobě těchto kroků se zástupci ČSÚ nezmínili. Podle právního zástupce úřadu Jaromíra Císaře není vyloučena žaloba ani trestní oznámení.

Šéf Unicornu Kovář se se závěry šetření ÚHOS neztotožňuje. "V průběhu výběrového řízení jsme se setkali s řadou podivných situací a okolností, které nasvědčovaly tomu, že toto výběrové řízení neproběhlo korektně a transparentně," zopakoval ve středu předseda představenstva firmy v prohlášení zaslaném serveru iHNed.cz.