Čtením obžaloby a výslechem obžalovaného začalo ve čtvrtek u pražského městského soudu hlavní líčení v případu Petra Krsteva, který podle státní zástupkyně přepadl loni v prosinci banku v Praze 4 a zadržoval v ní po několik hodin dvě ženy. Dvaapadesátiletý muž čelí obvinění z loupeže a braní rukojmí, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Krstev se u soudu za čin omluvil s tím, že k němu byl donucen vyděrači.

Krstevův obhájce Radko Chudoba novinářům řekl, že z tohoto důvodu bude pro svého klienta navrhovat trest pod spodní hranicí trestní sazby. Představoval by si tři nebo čtyři roky vězení.

"Nikdy bych dobrovolně a ze své vůle neučinil takovou zavrženíhodnou věc," řekl ve čtvrtek Krstev ke svému činu. Vyděrači ho prý vydírali již dlouho před přepadením a připravili ho o 160 milionů korun. V prosinci minulého roku mu pak údajně začali vyhrožovat zabitím jeho družky a dcery, pokud jim do 14 dnů nedodá tři miliony.

Podle obžaloby přišel Krstev 16. prosince do Komerční banky v Novodvorské ulici, ve které si již den předtím dohodl schůzku ohledně úvěru. V kanceláři s ním byla zaměstnankyně a ředitelka pobočky. Obě pracovnice shodně uvedly, že začal historkou o nutné operaci jeho vnučky, na kterou potřebuje tři miliony. Když jeho požadavek odmítly, začal jim vyhrožovat pistolí. "Taky řekl, že umístil na toaletu výbušninu, kterou ovládá mobilem," vypověděla jedna z nich.

Krstev nakonec požadovanou částku dostal. Ve chvíli, kdy ji přebíral, si však všiml přítomnosti policie u banky. Muž to začal klást ředitelce banky za vinu. Oběma ženám pak podle jejich slov začal tvrdit, že jsou v ohrožení jejich rodiny. Zároveň někomu zavolal. "Ona to celé pokazila," pronesl prý s tím, že se ale stejně pokusí peníze donést. V tuto chvíli to i podle pracovnice banky vypadalo, že ho někdo opravdu vydírá.

Krstev posléze vyslal ředitelku, aby zařídila odchod policie. Žena z kanceláře odešla a již se nevrátila. Druhou zaměstnankyni pak muž podle obžaloby dále zadržoval v místnosti, jejíž východ zastavěl židlemi. Po několikerém vyjednávání se policistům podařilo Krsteva přesvědčit, aby vyměnil pracovnici za příslušnici policie. Když kvůli tomu vyšel z kanceláře, policie ho zadržela. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění.

Krstev ve čtvrtek připustil, že do banky přišel s polepenými brýlemi a obvazy na obličeji. Tvář si prý kryl kvůli zdravotním problémům - údajně měl potíže s průduškami a spojivkami. Podle výpovědí svědků vypadal jako po náročné operaci a byl cítit dezinfekcí. Držení plynové pistole vysvětlil muž tím, že se bál pozdějšího setkání s vyděrači. Zbraň si podle obžaloby pořídil den před činem.


Krstev tvrdil, že ženám násilím nevyhrožoval a jeho zbraň vůbec neviděly. Jen jim prý řekl, že požadované peníze nutně potřebuje, a dodal, že by jeho vyděrači mohli způsobit problémy i jim. Proto mu prý žádané tři miliony daly. Ani poté je prý nijak neomezoval, pouze nechtěl vyjít ven a vydat se do rukou policie.

Vyděrači ho prý kontaktovali i těsně před přepadením. Neznámý muž ho prý zastavil v nemocnici a ukázal mu fotografii jeho družky s tím, že ji zastřelí. Tři miliony měl podle svých slov Krstev dodat do druhého dne.

Muž byl již v minulosti několikrát prošetřován kvůli majetkové trestné činnosti. V současné době je v Plzni stíhán za zpronevěru. Soudní líčení začalo tento měsíc, rozhodnuto v případu zatím nebylo. Krstev má několik společností, nyní jsou podle něj v platební neschopnosti.

Po výslechu dalších několika svědků bude líčení pokračovat v pátek. Vypovídat má znalkyně z oboru psychiatrie. Předseda trestního senátu Tomáš Kubovec také uvedl, že pravděpodobně již vynese rozsudek.
Související