Za přepadení banky v Praze 4 udělil v pátek pražský městský soud Petru Krstevovi osmiletý trest vězení. Dvaapadesátiletý muž podle obžaloby loni v prosinci zadržoval ve finančním ústavu po několik hodin dvě zaměstnankyně a ozbrojen plynovou pistolí požadoval tři miliony korun. Krstev tvrdí, že ho k činu donutili vyděrači.

Soud vyhověl státní zástupkyni, která v závěrečné řeči navrhovala vyměřit muži trest v polovině trestní sazby, která činí pět až 12 let. Krstevův obhájce trestnímu senátu navrhoval, aby šel při ukládání trestu pod sazbu a uložil jeho klientovi podmínku. Verdikt není pravomocný a lze se proti němu odvolat.

Drama v bance ukončilo zásahové komando

Krstev přišel podle státní zástupkyně 16. prosince do Komerční banky v Novodvorské ulici, ve které si již den předtím dohodl schůzku ohledně úvěru. V kanceláři s ním byla zaměstnankyně a ředitelka pobočky. Obě pracovnice shodně uvedly, že začal historkou o nutné operaci jeho vnučky, na kterou potřebuje tři miliony. Když jeho požadavek odmítly, začal jim vyhrožovat pistolí. Uvedl také, že na toaletu umístil výbušninu.

Krstev požadovanou částku dostal. Ve chvíli, kdy ji přebíral, si však podle výpovědí svědkyň všiml přítomnosti policie u banky. Nechtěl je proto z místnosti pustit. Nakonec vyslal ředitelku, aby zařídila odchod policie. Žena z kanceláře odešla a již se nevrátila.

Krsteva po několikerém vyjednávání policisté zadrželi a osvobodili druhou zaměstnankyni. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění. 

Krstev tvrdil, že ženám násilím nevyhrožoval a jeho zbraň vůbec neviděly. Jen jim prý řekl, že požadované peníze nutně potřebuje. Dodal, že by jeho vyděrači mohli způsobit problémy i jim. Proto mu prý žádané tři miliony daly. Ani poté je podle svých slov nijak neomezoval, pouze nechtěl vyjít ven a vydat se do rukou policie. V bance měl muž zahalený obličej obvazy, na očích měl polepené brýle. 

Související